51 - 52

12/03/2017 14:30 League B1 16/17 40'

Mytilineos816171051
Chronotechnica Dinosaurs139141652

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και των DINOSAURS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη κυριολεκτικά στο τέλος του αγώνα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε πολύ γρήγορες επιθέσεις από την αρχή, με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, με το σκορ να είναι 6 – 4 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άσκησαν full press με παγίδες, το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 8 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αλλά σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ευνοούνται από το γρήγορο τέμπο και με 6 σερί πόντους του Μουρμούρη Π. πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με τον Μυτιληναίο να μένει χωρίς σκορ στα πρώτα 3+ λεπτά και το σκορ να είναι 13 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Μυτιληναίος γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 3 – 2, με το παιχνίδι να έχει περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις, οι Dinosaurs αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, οι παίκτες του Μυτιληναίου έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με αιχμή τον Αθανασούλια Σ. τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς, με αποτέλασμα να μειώσουν και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 24 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι από την αρχή σε σετ επιθέσεις, αλλά με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες να δείχνουν μεγαλύτερη συγκέντρωση επιθετικά και να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, με το σκορ να είναι 30 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι Dinosaurs πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ, οι αντίπαλοι τους γύρισαν και πάλι σε man, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές ζεστάθηκαν επιθετικά, ο Μυτιληναίος ομως βελτίωσε την παραγωγή από assist και με 2 διαδοχικά τρίποντα των Κανελλόπουλου Κ. και Αντωνάκη Α. έκλεισε την περίοδο με σκορ 41 – 36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 3 κατοχών δείχνοντας μεγάλη αμυντική προσήλωση και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (με μεγάλη συμβολή σε αυτόν τον τομέα από τον Μοσχοβή Α.), οι Dinosaurs δεν μπόρεσαν να τροφοδοτήσουν τον Μουρμούρη Π. και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 49 – 42. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές επιθετικά, είχαν αρκετά αβίαστα λάθη αλλά ο Μυτιληναίος συνέχισε να χαρακτηρίζεται από πιο ορθολογικές επιθέσεις και καθαρές τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα να διατηρήσει διαφορά 2 κατοχών με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές και με εύστοχο τρίποντο του Μυρωνάκη Ν. μείωσαν σε 51 – 50 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Μυτιληναίου άσκησαν full press, οι παίκτες των Dinosaurs αντέδρασαν καλά, αλλά και οι δύο ομάδες κατάφεραν να βγάλουν άμυνες, με το σκορ μένει το ίδιο με 15” και κατοχή στους Dinosaurs. Στην συγκεκριμένη κατοχή ο Αρβανίτης Γ. επιχείρησε σουτ 3 πόντων, αστόχησε αλλά ο Τσουρλάκης Γ. κατάφερε να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να τραβήξει φάουλ σε σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην γραμμή των βολών σε νεκρό χρόνο και δείχνοντας μεγάλη ψυχραιμία ευστόχησε και στις 2 βολές, δίνοντας στην ομάδα του την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μοσχοβής Α. με 14 και Αντωνάκης Α. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης Π. με 23 (2) και Μυρωνάκης Ν. με 8 (1) πόντους αντίστοιχα.