05/11/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

Mytilineos211311954
Elpen121651245

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ποδαρικό με νίκη έκανε η ομάδα του Ομίλου Μυτιληναίου απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της ELPEN όπου δεν κατάφερε να αγωνιστεί πλήρης μιας και η απουσία του Μανωλιάδη ήταν καθοριστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αρκετά πιο συγκεντρωμένα τόσο στην άμυνα (Man to man) όσο και στην επίθεση. Ο Βυζάντιος παίζοντας στις δυνατότητές του, οργάνωνε πολύ ισορροπημένα το παιχνίδι της ομάδας του και με την συμβολή τόσο του Κωνσταντόπουλου όσο και του Μπερδεμπέ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα στο σκορ με 10 – 3. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε ο χρόνος άρχισαν να ξεπερνάνε το άγχος της 1ης αγωνιστικής και χάρις την ευστοχία του Κοκκινίδη κατάφεραν και πλησίασαν στο σκορ με 10 – 8. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία χάρις ένα σερί 11- 4 πετυχαίνοντας 3 εύστοχα σουτ 3ων πόντων , 2 από τον Κουρμπαλιώτη και 1 από τον Αντωνάκη. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Μυτιληναίου να προηγείται με 21 – 12.

Στην 2η περίοδο το παιχνίδι συνέχισε περίπου όπως τελείωσε η 1η. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να διατηρήσουν ένα άνετο προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίχτες της ELPEN προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά αρχικά από την άμυνα τους. Προσπάθησαν να περιορίσουν οργανωτικά τον Βυζάντιο και εν συνεχεία να κάνουν την ανατροπή  μέσω της περιφέρειας τους αφού στην συγκεκριμένη περίοδο ευστόχισαν σε 4 σουτ 3ων πόντων, 3 από τον Ζορμπά και 1 από τον Βλασσόπουλο. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 34 – 28.

Στην 3η περίοδο η κούραση των παιχτών της ELPEN άρχισε να φαίνεται, ειδικά μετά το 25′. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο αποφασισμένοι στην άμυνα και περιόρισαν σημαντικά τους αντιπάλους τους ενώ επιθετικά στηρίχτηκαν στα πολύ καλές επιλογές του Βυζάντιου όπου εκτός από το πολύ καλό διάβασμα του παιχνιδιού, πέτυχε και του 5 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους για τον αντίπαλο καλάθι και έτσι περιορίστηκαν στους 5 πόντους. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα με 45 – 33.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους παίχτες του Μυτιληναίου να θέλουν να τελειώσουν το παιχνίδι από την αρχή. Έτσι με ένα σερί 9 – 0 πήγαν την διαφορά σε 21 πόντους και κάπου εκεί κρίθηκε και το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να σταματήσουν τους αντιπάλους τους, αλλά βρήκαν το σθένος μετά  από μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά να μειώσουν αρκετά την διαφορά, γεγονός που τους δίνει την δυνατότητα να κοιτούν πιο αισιόδοξα τους επόμενους αγώνες. Έτσι το οι γηπεδούχοι πήραν το 1ο τους ροζ φύλλο αγώνα με 54 – 45.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν Αντωνάκης με 13 πόντους και 3 3ποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους πολύ καλή εμφάνιση έκανε τόσο ο Κοκκινίδης όσο και Βλασσόπουλος που είχαν και εκείνοι από 13 πόντους.

Διαιτητές : Κατσιμάρδος , Βελέτζας.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Μπενίσης Γιώργος (Παίχτης Μυτιληναίου) : “Να γίνει ένα πάρα πολύ καλό πρωτάθλημα και πάνω από όλα χωρίς τραυματισμούς. Τα παιδιά να έρχονται να χαίρονται το παιχνίδι πάνω από όλα γιατί είναι στις μέρες μας το μόνο που μένει μετά από τις τόσες δουλείες και τις τόσες ώρες εργασίας , να έρχονται και να περνάνε καλά. Ευχαριστώ.”

Βλασσόπουλος Μάνος (Παίχτης ELPEN) : “Καταρχάς καλή χρονιά σε όλους με υγεία πάνω από όλα! Οι σημερινές απουσίες μας στοίχισαν τόσο σε σκοράρισμα όσο και σε ανάσες, κάναμε πάρα πολλά λάθη και δώσαμε πολύ εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό στον αντίπαλο. Παρ’ όλα αυτά όλα τα παιδιά το πάλεψαν και σίγουρα στη συνέχεια θα δείξουμε καλύτερο πρόσωπο.”