41 - 68

19/05/2018 17:00 Play Off Major Super League 17/18 40'

Mytilineos0811121041
KPMG1623141568

Με μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις της, αν όχι τη καλύτερη, η Kpmg επικράτησε ολοκληρωτικά του Μυτιληναίου με 68-41, κάνοντας το 1-0 στην σειρά και παίρνοντας μαζί και τεράστιο ψυχολογικό πλεονέκτημα. Από την άλλη, ο Μυτιληναίος φάνηκε κατώτερος των προσδοκιών κι αναμένουμε αν θα μπορέσει να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Kpmg να μπαίνει δυνατά και να παίρνει νωρίς το προβάδισμα με 1-8. Ο Μυτιληναίος προσπάθησε να αντιδράσει με αιχμή τον Μπερδεμπέ, μειώνοντας στο καλάθι (8-10), αλλά οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα μίνι σερί 6-0 στο τέλος, έκλεισαν μπροστά στο σκορ με 8-16. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Kpmg συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και πυροβολώντας από την περιφέρεια έφτασε γρήγορα στο +16 (8-24). Ο Βυζάντιος έσπασε το ρόδι για την ομάδα του στην 2η περίοδο, αλλά ο ρυθμός των φιλοξενούμενων ήταν καταιγιστικός που 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα, έφτασε την διαφορά στους 22 πόντους (15-37). Εν τέλει, το ημιχρόνο έκλεισε στο 19-39, ολοκληρώνοντας ένα ονειρεμένο δεκάλεπτο για την Kpmg.

Στην 3η περίοδο, 2 γρήγορα καλάθια από Δεληγιάννη και Καλλινίδη έκαναν το σκορ 19-43. Ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 11-2 από τον Μυτιληναίο, με αιχμή τον Καπαρελιώτη, σημειώνοντας 7 από τους 11 πόντους και μειώνοντας στους 15 (30-45) έδειξε ότι υπάρχει ακόμα παιχνίδι . Δύο τρίποντα και 2 βολές όμως από την Kpmg, εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους ξανά (31-53), δίνοντας ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Γεγονός που συνέβη, με τις 2 ομάδες να ρίχνουν ρυθμό και να δίνουν χρόνο σε παίκτες με μικρότερη συμμετοχή, δοκιμάζοντας συγχρόνως πράγματα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην εμφατική νίκη με 68-41, παίρνοντας το προβάδισμα στην σειρά και φτάνοντας μια ανάσα πλέον από τον τελικό.

Κορυφαίος για ακόμα ένα ματς για τους νικητές ήταν ο Δεληγιάννης που έφτασε κοντά στο double-double (29π., 9ριμπ.), ενώ διψήφιοι ήταν κι οι Καλλινίδης, Μαρμαρίδης με 10 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την μεριά του Μυτιληναίου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καπαρελιώτης με 16π, ενώ κι ο Μπερδεμπές προσπάθησε αρκετά προσθέτοντας 12, μη βγαίνοντας του όμως τα σουτ.

Διαιτητές : Γιακείμη, Τηγάνης

Παπαγεωργίου (Προπονητής Kpmg) : «Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Ξεκινήσαμε από την αρχή του παιχνιδιού προσηλωμένοι σε επίθεση κι άμυνα. Νομίζω ότι έχουμε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα, που μπορεί να χτυπήσει όλα τα ματς στην κατηγορία. Πιστεύουμε ότι θα είμαστε στον τελικό, για να διεκδικήσουμε το τρόπαιο.»