ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε. vs ΣΙ ΠΙ

21/11/2018 20:00 Commercial League B 18/19 4 40'

Το 4/4 έκανε η ομάδα της ΣΙ ΠΙ με τη νίκη της με 61-56 στην έδρα της ομάδας της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑΣ! Παρά το γεγονός ότι ήταν μόλις 7 (με την απουσία του Δαλμύρα να είναι η πιο σημαντική), οι παίκτες   της ΣΙ ΠΙ κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη χάρη στην καλή τους στρατηγική, την εναλλαγή από άμυνα ζώνης  σε man to man και τα  λίγα λάθη! Από την άλλη η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ είχε και αυτή απουσίες (8 παίκτες), ωστόσο έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση, «στρίμωξε στα σχοινιά» τους πρωταθλητές, έβγαλε πολύ ενέργεια στο ματς, όμως έκανε κάποια λάθη που της στοίχισαν τελικά τη νίκη.

Με την Μάλαμα να οργανώνει μαεστρικά αλλά και να εκτελεί  η πρώτη περίοδος κύλησε με τη ΣΙ ΠΙ να παίρνει την πρωτοπορία στο σκορ. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ ξεκίνησε αρκετά νευρικά (ο Βλάχος έκανε 5 λάθη στα πρώτα 5 λεπτά) και αν δεν είχε τον Τσαγκάρη να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα θα είχε μείνει πιο μακριά στο σκορ από το -6 (11-17) του δεκαλέπτου. Πάντως τη διαφορά την έκανε και η αλλαγή από man to man σε ζώνη, γεγονός που μπλόκαρε την επίθεση της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑΣ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το 2ο δεκάλεπτο είχε 2 πρόσωπα και 2 μεγάλα σερί. Στο πρώτο πεντάλεπτο η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ  κυριάρχησε στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, έβαλε τα σουτ με τον Χρονόπουλο και έκανε ένα σερί 11-0 που της έδωσε το προβάδισμα στο σκορ (22-17). Σε εκείνο το σημείο πήρε ο Ροδίτης το όπλο του. Αρχικά μείωσε σε 22-19, με τον Βλάχο να απαντάει με καλάθι και φάουλ (25-19), με τη ΣΙ ΠΙ όμως να τρέχει ένα δικό της 0-11 για το 25-30. Ο Ροδίτης πέτυχε τους 9 από τους 11 αυτούς πόντους με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ να μειώνει σε 28-30 με βολές των Βλάχο και Τσαγκάρη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το κρισιμότερο του αγώνα. Η ΣΙ ΠΙ ανέβασε την απόδοση της, είδε τον Μουσταφέρη να ζεσταίνεται και να βοηθάει τον Ροδίτη στο σκοράρισμα, είχε την Μάλαμα να μοιράζει μερικές απίθανες ασίστ, τρέχοντας έτσι ένα επιμέρους 10-19 και να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (37-47 και 38-49). Τα 2/2 τρίποντα του Χρονόπουλου κράτησαν την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ μέσα στο ματς στο διάστημα αυτό.

Και όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγε να γίνει η ανατροπή. Ο Μουσταφέρης με 4 σερί καλάθια κράταγε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (43-53 και 45-55), όμως η ομάδα του Θεοδωρόπουλου είχε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι  της. Με τρίποντα των Βλάχο και Τσαγκάρη μείωσαν μέχρι και τους 3 πόντους (52-55), με τους Μουσταφέρη και Σουλτάτη να πετυχαίνουν τα κρίσιμα καλάθια  για το +7 (52-59). Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ με καλάθια του Θεοδωρόπουλου μείωσε εκ νέου στους 3 πόντους , ο Ροδίτης με ½ βολές έκανε το 56-60 με 17,4’’ να απομένουν με τον Βλάχο να αστοχεί σε δύσκολο τρίποντο που θα έφερνε τη διαφορά στον 1 πόντο. Το τελικό 56-61 ήρθε με ½ βολές του Ροδίτη.

Ξεχώρισαν οι Μουσταφέρης, Ροδίτης, Μάλαμα και Σουλτάτης για τους νικητές. Ο Μουσταφέρης κερδίζει στο νήμα τον τίτλο του πολυτιμότερου. ΟιΒλάχος, Τσαγκάρης και Χρονόπουλος οι καλύτεροι για την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΪΙΑ!

Διαιτητές : Μαλανδρής, Ορφανός..

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Τσαγκάρης Χρήστος  (Παίκτης ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ):

Ήταν ένας όμορφος αγώνας με διακυμάνσεις στο σκορ. Συγχαρητήρια στην ΣΙ ΠΙ! Σαν ομάδα το ευχαριστηθήκαμε πολύ το ματς και αναμένουμε το επόμενο..”

Σουλτάτης Δημήτρης  (Παίκτης ΣΙ ΠΙ) :

” Για μας ο σημερινός αγώνας ήταν ένα τεστ για να δούμε πως μπορεί να ανταποκριθεί η ομάδα όταν λείπουν σημαντικοί παίχτες. Η ομάδα όμως μπόρεσε να ανταπεξέλθει πολύ καλά , όλα τα παιδιά έδωσαν το 100% και εδώ φαίνεται και η δουλειά της coach μας που μας έχει δέσει σαν ομάδα. Καλή συνέχεια να έχουμε !