ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε. vs OTE COSMOTE 2

15/11/2018 21:15 Commercial League B 18/19 3 40'

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ολυμπιακή Ζυθοποιία και Ote cosmote 2, βρέθηκαν αντιμέτωπες για την 3η αγωνιστική του Β ομίλου της Commercial League με ρεκόρ 1-1 και οι δύο ομάδες πριν από αυτή την αναμέτρηση.

Το ματς ήταν ντέρμπι όμως μόλις για μια περίοδο όπου και το σκορ έληξε με 8-9 υπέρ της ote cosmote με αρκετές λανθασμένες επιλογές,νευρικότητα και έλλειψη καθαρού μυαλού και από τις δύο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού.Στην δεύτερη περίοδο ο Μόντι ήταν αυτός που με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους ξεκλείδωσε την άμυνα της Ο.Ζ την ίδια στιγμή που οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν σκορ απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδος του coach Κατσαίτη και έτσι με ένα τρίποντο του Διονυσόπουλου στο τέλος του ημιχρόνου η Cosmote βρέθηκε μπροστά με σχεδόν διψήφια διαφορά,13-22.Η Ο.Ζ σε αυτό το διάστημα του αγώνα πέτυχε μόλις 5 πόντους,όλους με τον αρχηγό της τον Διαμαντόπουλο.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα της cosmote μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς,και με μπροστάρη τον Καρανάσσο ο οποιός πέτυχε όλους του τους πόντους στο 2ο μισό του αγώνα εδραίωσε μια διαφορά περίπου 15 πόντων που στο τέλος της τρίτης περιόδου με τρίποντα του Διονυσσόπουλου και του Μόντι έφτασε στην μέγιστη τιμή της,το +17 ,19-36.Για την ομάδα της Ο.Ζ ,Αρδαβάνης και Μεαγλοοικονόμου πέτυχαν τους 6 πόντους της ομάδος τους στην 3η περίοδο.Αυτές οι μονοψήφιες συγκομιδές πόντων σε 2η και 3η περίοδο στοίχισαν πολύ στην ομάδα του coach Θεοδωρόπουλου που με μόλις 5 πόντους ενεργητικό στη 2η και 6π. στην 3η περίοδο,την ώρα που η άμυνά του δεν τα πήγαινε άσχημα,του απαγόρευσαν να διεκδικήσει κάτι αξιόλογο από το ματς.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την διαφορά να ακουμπάει το +19 στη μέγιστη τιμή της,τον coach Κατσαίτη να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα για την ομάδα της cosmote και την Ο.Ζ να βγάζει χαρακτήρα και με επιμέρους 12-8 με τον Τσαγκάρη να δίνει μάχες κάτω από το καλάθι και να παίρνει πόντους για την ομάδα του,και να διαμορφώνει το τελικό 31-45 που χαρακτηρίζεται απόλυτα δίκαιο.

Διαιτητές: Μακρής, Παπαχρήστου

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Νάτσικασ Γ. (παίκτης Ολυμπιακής Ζυθ.) :“Συγχαρητήρια για την ομάδα που κέρδισε,ήταν ωραίος αγώνας. Εύχομαι καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε την διοργάνωση γενικότερα.”.

Κατσαίτης Γ.(προπονητής Ote Cosmote 2) : ” Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι είχαμε την δυνατότητα να δοκιμάσουμε διάφορα πράγματα και να παίξουν όλα τα παιδιά.Κρατάμε το αποτέλεσμα και την προσπάθεια αλλά χρειαζόμαστε βελτίωση.Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας,καλή συνέχεια.”