ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε. vs UPSTREAM

01/11/2018 21:30 Commercial League B 18/19 1 40'

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Σε μια εύκολη τελικά επικράτηση για την UPSTREAM εξελίχθηκε το παιχνίδι απέναντι στην Ολυμπιακή Ζυθοποιία στο κλειστό της ελληνογερμανικής αγωγής.Το ξεκίνημα πάντως της αναμέτρησης δεν προμήνυε κάτι τέτοιο καθώς οι δύο oμάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τα πρώτα είκοσι λεπτά.

Οι άμυνες man-to-man που χρησιμοποίησαν στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες  δυσκόλεψαν περισσότερο τους  φιλοξενούμενους καθώς για πεντέμιση λεπτά δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν.Οι γηπεδούχοι πάντως δεν εκμεταλλεύτηκαν ιδιαίτερα αυτό το νεκρό διάστημα των αντιπάλων τους και πέτυχαν μόλις δύο καλάθια με τους Μεγαλοοικονόμου και Beko.Το τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου στα 4′ και 40” αφύπνισε τους συμπαίχτες του και ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο πίνακας έγραφε (4-8) με τον Καλύβα να έχει προλάβει ήδη να μαζέψει 6 rebounds.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η UPSTREAM άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά και με το κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό του Ζηνοβιου έφτασε στο +6 (11-17) όμως στη συνέχεια η ζώνη 2-3 που χρησιμοποήσε ο κόουτς Θεοδωρόπουλος βραχυκύκλωσε κάπως τους φιλοξενουμενους με αποτέλεσμα το καλάθι του Τσαγκάρη δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου να στείλει τις δύο ομαδες στους πάγκους ισόπαλες (17-17) και την Ολυμπιακή Ζυθοποιία να κερδίζει τη δεύτερη περίοδο (11-9).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως,η εικονα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην .Οι τυπικά φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο σοβαροί ,έπαιξαν δυνατή προσωπική άμυνα, έκλεψαν μπάλες ,έτρεξαν πολύ στον αιφνιδιασμό και με αιχμές του δόρατος τους Ζηνόβιο και Αγγελογιαννόπουλο έτρεξαν ένα σερί 0-16 διαμορφώνοντας το σκορ σε (17-33) τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.Ο Τσαγκαρης ξεκόλλησε την ομάδα του με όμορφο καλάθι 2′ και 40” πριν τη λήξη της περιόδου η ζημιά όμως είχε γίνει . Η UPSTREAM είχε αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας την οποία και θα διατηρούσε ως το τέλος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και επέτρεψε στις δύο ομάδες να δοκιμάσουν διαφορετικά σχήματα και να χαρούν το παιχνίδι.

Δηλώσεις παικτών/Προπονητών

Αγγελογιαννόπουλος Άρης (Παίκτης UPSTREAM)

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό,πρώτο παιχνίδι της χρονιάς.Εντάξει μπήκαμε λίγο νωθρά στην αρχή ,μετά παίξαμε καλύτερα και κερδίσαμε.

Διαμαντόπουλος Σταμάτης(Ολυμπιακή Ζυθοποιία)

Καταρχήν καλή χρονιά να έχουμε όλοι χωρίς τραυματισμούς και συγχαρητήρια στη διοργανώτρια αρχή.Απο εκεί και πέρα εμείς σήμερα ξεκινήσαμε στραβά εννοείται,στο πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί , το παιχνίδι πήγε στο ημίχρονο στο 17-17 αλλά στην τρίτη περίοδο η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκαμε καθόλου στο ματς,οι αντίπαλοι μας πήραν μια διαφορά 15 πόντων την οποία μπόρεσαν να συντηρήσουν.Στην τέταρτη περίοδο σκοράραμε το ίδιο με τον αντίπαλο όμως η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι.