ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – OTE COSMOTE

21/03/2017 19:00 League B2 16/17 40'

Στον αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή  ο ΟΤΕ μπήκε με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και ξεκίνησε με σκορ 2 – 16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας ζεστάθηκαν, γύρισαν την μπάλα, πόσταραν τον Μεγαλοοικονόμου Ι. και έτρεξαν και σε αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να κάνουν run 10 – 0, μάζεψαν την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους όμως να συνεχίζουν να έχουν καλύτερο επιθετικό προσανατολισμό και με καλή εκτέλεση των συστημάτων τους ξαναπήραν προβάδισμα 10+ πόντων, τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν και πάλι πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 20+ πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 17 – 38.

Τ’οσο στο 30 όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, να κερδίζουν στο επιμέρους σκορ της 3ης Περιόδου αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ΟΤΕ να συνεχίζουν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώνατας τον έλεγχο του αγώνα και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Διαμαντόπουλος Σ. με 20 (2) και Μεγαλοοικονόμου Ι. με 12, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τσαμπούρης Χ. με 21 (6) και Γρυλλάκης Κ. με 10 πόντους αντίστοιχα.