36 - 51

08/11/2016 22:00 League B2 16/17 40'

Ολυμπιακή Ζυθοποιία51541236
UCI1010201151

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας και της UCI, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές, με βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, έχοντας χαμηλά ποσοστά και το σκορ 4 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματά τους, την UCI κυρίως με επιθετική αιχμή τον Φακίτσα Χ. να διατηρεί προβάδισμα 1–2 κατοχών και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 5–10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βελτιώνονται στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν ρυθμό και στις σετ επιθέσεις τους, κυκλοφόρησαν την μπάλα, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και ανέβασαν το προβάδισμά στους 10 πόντους. Η Ολυμπιακή Ζυθοποιΐα από την άλλη πλευρά συνέχισε να υποπεύτει σε αβίαστα λάθη, παρέμεινε στατική επιθετικά και με χαμηλά ποσοστά, με αποτέλεσμα το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 9–17. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, κάτι που έβγαλε τους αντιπάλους τους από το ρυθμό τους, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας να βγάζουν διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς και κάνοντας ένα run 10–0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και δύο ομάδες μπήκαν χωρίς συγκέντρωση και χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην πορεία συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ να είναι 24 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η UCI ανέβασε την ενέργεια στο παρκέ και με 2 σερί κλεψίματα και 2 σερί τρίποντα από τον Φακίτσα Χ. πήρε προβάδισμα 8 πόντων, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους και να βλέπουν την διαφορά να ανεβαίνει στους 10+ πόντους με την περίοδο τα κλείνει με σκορ 24-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους με σαφώς περισσότερες δυνάμεις, τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, η διαφορά να ανεβαίνει στους 20 πόντους και η ομάδα της UCI να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μεγαλοοικονόμου Ι. με 17 και Διαμαντόπουλος Σ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Φακίτσας Χ. με 14 (3) και Διορέλης Κ. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Κατά την διάρκεια του 1ου Δεκαλέπτου η παίκτρια της Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας Τσικούτα Α. υπέστη τραυματισμό στο γόνατο για τον οποίο η Διοργάνωση εύχεται περαστικά και ελπίζει να μην είναι όσο σοβαρός φάνηκε.