65 - 63

24/06/2019 21:45 Play Off Major Super League 18/19 40'

Ποσειδωνία1218181765
Loreal159261363

Σε ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό ημιτελικό η ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ κέρδισε με 65-63 την ομάδας της L’OREAL και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό της  Major Super League όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ σε όλη τη διάρκεια του, όπως άλλωστε φανερώνει και το τελικό σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια πολλές φορές και όλα να κρίνονται στο ένα σουτ!

Η ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένα την αναμέτρηση και με την μπάλα να ακουμπάει στο χρωματιστό  στους ψηλούς Κανατούλα και Αθανασάκη πήρε ένα μικρό προβάδισμα (6-1). Ο κόουτς Νίκας άμεσα κάλεσε time out, ηρέμησε την ομάδα του και προσπάθησε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ. Τα μεγάλα σουτ του Πολυχρονίδη που είχε 3/3 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και τα καλάθια του Λουγιάκη από κοντινή απόσταση έφεραν την ανατροπή για το 12-15 του δεκαλέπτου.

Οι άμυνες ζώνης συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και στο 2ο δεκάλεπτο. Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ τάιζε τους ψηλούς της φορτώνοντας την ίδια στιγμή με  φάουλ Λουγιάκη και Αξαμπανόπουλο, όμως οι Πολυχρονίδης και Δασκαλάκης σκόραραν από την περιφέρεια για να διατηρήσουν το μικρό προβάδισμα της LOREAL (15-20, 23-24). Ένα σερί 7-0 στη λήξη του δεκαλέπτου με τους Αθανασάκη και Σπηλιωτόπουλο έφερε το αναπάντεχο +6 στο ημίχρονο (30-24) τους τυπικά γηπεδούχους, σε ένα επιθετικά άσχημο 1ο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες.

Από το 1/10 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της L’OREAL είχε 5/7 στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεκινώντας μάλιστα με 4/4. Αρχικά η διαφορά αυξήθηκε στο +9 για την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ (37-28)  με τη L’OREAL να αλλάζει την άμυνα της από ζώνη σε man to man αυξάνοντας και την πίεση στα αντίπαλα guard. Ο Αξαμπανόπουλος με δύο κοντίνα καλάθια έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση με τους Πολυχρονίδη και Δασκαλάκη να αναλαμβάνουν πετυχαίνοντας 5 τρίποντα, 2 και 3 αντίστοιχα. Από το 37-28 φτάσαμε στο 41-48 και αν δεν ήταν τα σουτ του Ζάγκα η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Άλλο ένα καλάθι του Ζάγκα και πέντε πόντοι του Δεδούση έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (48-50), με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να καταφέρνει να αντιδράσει και να μένει στο ματς.

Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με την πρωτοπορία να αλλάζει συνεχώς χέρια στην 4η περίοδο. Ο Δεδούσης με καλάθι και φάουλ διεύρυνε το προσωπικό του σερί στους 8 πόντους για το 51-50! Η LOREAL είδε τους Λιουγάκη και Αξαμπανόπουλο να φορτώνονται με 4 φάουλ, όμως ο Δασκαλάκης με ωραίες ενέργειες σκόραρε και μοίραζε πάσες στους συμπαίκτες του! Δικό του καλάθι μείωσε τη διαφορά στον πόντο (59-58) και δικό του τρίποντο έκανε το 59-61με 2.12΄΄ να απομένουν. Ο Αξαμπανόπουλος αστόχησε υπό πίεση το ίδιο και ο Μεϊδάνης για την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ. Ο Δασκαλάκης αστόχησε στο τρίποντο που θα έφερνε στο +5 την ομάδα του. Ο Ζάγκας κόπηκε από τον Αξαμπανόπουλο με την μπάλα να μένει στην κατοχή της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ με 39,3’’ να απομένουν και 4,6’’ για την επίθεση. Ο Ρέππας αστόχησε όμως ο Ζάγκας πήρε το επιθετικό, κέρδισε το φάουλ και πέτυχε και τις βολές για το 61-61! Η L’OREAL είχε 31,7’’ για την επίθεση με τον Αξαμπανόπουλο να αστοχεί, τον Ρέππα να τρέχει και να δίνει ασίστ στον Ζάγκα που με τρίποντο έκανε το 64-61 για την ομάδα του με 4.4’’ να απομένουν. Ο Λουγιάκης κέρδισε γρήγορο φάουλ και με 2/2 βολές έφερε το ματς στον πόντο με  3,4’’ να απομένουν. Γρήγορα φάουλ στο Ρέππα τον έστειλε στις βολές. Πέτυχε την 1η, αστόχησε στην 2η και ο Λουγιάκης πήγε να πετύχει το καλάθι της σεζόν όταν πέταξε την μπάλα από τη μια μπασκέτα στην άλλη και αυτή βρήκε το στεφάνι και βγήκε έξω! Έτσι η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ πανηγύρισε μια μεγάλη αλλά και τρομερά δύσκολη νίκη!

MVP σίγουρα ο Ζάγκας με τους 5 κρίσιμους πόντους του στο τελευταίο λεπτό, πιο σταθερός παίκτης ο Αθανασάκης, βοήθησαν και οι Σπηλιωτόπουλος, Δεδούσης και Κανατούλας! Δασκαλάκης, Λουγιάκης και Πολυχρονίδης οι καλύτεροι της LOREAL!

Διαιτητές : Λαζαρίδης, Παπαδόπουλος, Μαρτινάκος.

Ζάγκας Αλέξανδρος  (Παίκτης ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ) :

” Πολύ ωραίο παιχνίδι. Το χρειαζόμασταν, θέλαμε μια μεγάλη νίκη καθώς δεν είχαμε παίξει καλά το τελευταίο καιρό και είχα χαλάσει κάπως το κλίμα στην ομάδα. Θεωρώ πως με αυτή τη νίκη θα επανέλθουμε.”

Χρονόπουλος Θοδωρής  (Αρχηγός LOREAL) :

” Πολύ καλό παιχνίδι. Χάσαμε ένα σουτ στο τέλος, τα παιδιά βάλανε ένα σουτ στο τέλος. Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στον τελικό, εμείς στο μικρό τελικό. Κάναμε ένα πολύ καλό πρωτάθλημα και δείξαμε πως δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως είμαστε για 3 σερί χρονιά στο Final 4. Νομίζω ότι κάποια στιγμή αξίζουμε να το σηκώσουμε αλλά έχουμε και τα υπόλοιπα χρόνια.”