20/11/2018 21:30 Super League A 18/19 4 40'

Ποσειδωνία129172260
Loreal1216191764

Μια πραγματικά πολύ δυνατή και αμφίρροπη αναμέτρηση διεξήχθη ανάμεσα σε ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ και LOREAL στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Super League A.

Ζώνη 2-3 για τους γηπεδούχος και 3-2 για τη LOREAL στο ξεκίνημα της αναμέτρησης,με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα και να προηγούνται 0-7 στο 05:30 χάρη σε τρίποντο του Χρονόπουλου και γκολ-φάουλ του Αξαμπανόπουλου.Η Ποσειδωνία στη συνέχεια ανέβασε στροφές,κατάφερε να απαντήσει γρήγορα με τους Δεδούση και Σπηλιωτόπουλο και με τη λήξη του α΄ δεκαλέπτου είχαν προλάβει να φέρουν το ματε στα ίσια ( 12-12 ).

Με μικρό σερί (0-6) για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε και η β΄περίοδος.Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν χωρίς την απαραίτητη συγκέντρωση στο γήπεδο και χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά να σκοράρουν,όπως και στην αρχή του παιχνιδιού.Ο Δεδούσης άλλωστε ήταν ο μοναδικός παίκτης της Ποσειδωνίας που κατάφερε να πετύχει καλάθι εντός παιδιάς σε όλο το δεκάλεπτο.Με όμορφη κίνηση Pivot του Λουγιάκη το ημίχρονο έκλεισε με τη LOREAL στο +7 ( 21-28).

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης ο Ρέππας μπήκε φουριόζος και πετυχαίνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του λίγο πιο κοντά (27-31) όμως η ομάδα του coach Νίκα φρόντισε να αυξήσει εκ νέου το προβάδισμά της πότε με μακρινά σουτ,πότε περνώντας τη μπάλα στους δύο ψηλούς.Σημαντική επίσης ήταν η συνεισφορά του Γεωργούλα σε αυτό το διάστημα καθώς τότε πέτυχε τους οκτώ από τους δέκα προσωπικούς του πόντους.

Στην τελευταία και πιο παραγωγική περίοδο,η Ποσειδωνία ήταν αυτή που μπήκε πάρα πολύ δυνατά και έτρεξε ένα 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο για το 47-47.Το παιχνίδι από εκεί και ύστερα απέκτησε μια άγρια ομορφιά,οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες άλλες δύο φορές  ( 52-52 στα 04:10 ) και (56-56 στα 02:05).Κάπως έτσι μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.Τότε ο Ζάγκας ευστόχησε από μέση απόσταση για το 60-59 50” πριν τη λήξη όμως στην ακριβώς επόμενη επίθεση και παρόλο που χάθηκε το σουτ για τη LOREAL,ο Λουγιάκης μάζεψε το πιο σημαντικό rebound της βραδιάς και έκανε το 60-61 με τον πίνακα στα 30 δεύτερα.Η Ποσειδωνία είχε την ευκαιρία να εκτέλέσει ακόμη δύο επιθέσεις με το σκορ στο 60-61 αρχικά και 60-62 στη συνέχεια όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Διαιτητές:Γρίβα,Παυλόπουλος

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Χρονόπουλος Θεόδωρος ( αρχηγός LOREAL )

‘Επιστροφή στις νίκες τώρα που ήμασταν πλήρεις,σαφώς ήμασταν καλύτεροι και δείξαμε ότι κάνουμε πρωταθλητισμό.Ευχαριστούμε πολύ και την άλλη ομάδα.Καλή επιτυχία σε όλους”.

Novara Arialdo ( Αρχηγός ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ )

”Μαζευτήκαμε τελευταία στιγμή και παίξαμε με απουσίες και κυριως χωρίς τους 2 ψηλούς μας που είναι απο τους πιο ποιοτικούς στο πρωτάθλημα, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για ένα ματς που το χάσαμε μόνοι μας από εκνευρισμό μας την αστοχία μας στις βολές και την κακή άμυνα ζώνης που παίξαμε. Θεωρώ πως έγιναν σημαντικά και αδικαιολόγητα λάθη εις βάρος μας απο τους διαιτητές κάθε φορά που πλησιάζαμε ή περνάγαμε μπροστά στο σκόρ και αυτό μας προκάλεσε μεγάλο εκνευρισμό που εκμεταλλευτηκε η αντίπαλη ομάδα. Θα μπορούσαμε να διακδικήσουμε και φέτος το πρωτάθλημα και το κύπελλο της Α1 που ούτως ή άλλως έχουμε κατακτήσει τα προηγούμενα χρόνια, αλλά διαλέξαμε να παίξουμε στην Α2 για να έχουμε πιο ήρεμες και χαλαρές μπασκετικές βραδιές. Εχθές δεν ήταν μια απο αυτές! Καλή συνέχεια στην ομάδα της L’ Oreal ”.