52 - 59

12/02/2019 21:30 Super League A 18/19 13 40'

Loreal124132352
Ποσειδωνία1914131559

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ μπήκαν με σαφώς καλύτερη ενέργεια και έχοντας πιο οργανωμένες επιθέσεις και εξαιρετική παραγωγή από assist ξεκίνησαν με run 0 – 10. οι αντίπαλοι τους δεν αντέδρασαν και είδαν το σκορ να γίνεται 2 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η LOREAL άρχισε να βρίσκει πατήματα και κυρίως με προσωπικές προσπάθειες του Λουγιάκη Μ. βρήκε παραγωγή και μείωσε, με το παιχνίδι να έχει καλό και ρυθμό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 19.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ορθολογικό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τις άμυνες να είναι πιο αποτελεσματικές και πιο physical στο πρώτο μισό της  2ης περιόδου, τους γηπεδούχους να γυρνάνε την μπάλα και να δείχνουν υπομονή αλλά παρέμειναν πολύ άστοχοι στις τελικές τους προσπάθεις, με αποτέλεσμα η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να ανεβάσει την διαφορά σε 10+ πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 16 – 33. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της LOREAL συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, με αποτέλεσμα οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου) και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λουγιάκης Μ. με 16 (2) και Αξαμπανόπουλος Δ. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ανδριόπουλος Ν. με 16 και Δεδούσης Π. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γρίβα, Στρέμπας