18/12/2018 19:10 Commercial League B 18/19 8 40'

ΣΙ ΠΙ1916132270
Σ.Υ.Τ.Α.1310140845

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Το derby κορυφής της commercial 2 κατηγορίας είχε νικητή και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Η ΣΙΠΙ κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα παίζοντας εξαιρετικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την ομάδα της Σ.Υ.Τ.Α να μην μπορεί σε κανένα σημείο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Ο αγώνας  ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ, με τον Δαλμύρα και τον Μουσταφέρη να κάνουν το 7 – 2 για την ομάδα τους. Η αντίδραση των παιχτών της Σ.Υ.Τ.Α δεν άργησε να έρθει όμως με τους Χασάπη, Ταραμά και Διαλεκτάκο να φέρνουν το ματς αρχικά στα ίσα και εν συνέχεια στο +1 (11 – 12). Η συνέχεια ήταν πιο παραγωγική για τους παίχτες της ΣΙΠΙ και έτσι κατάφεραν να τελειώσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 19 – 13.

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός δεν άλλαξε πολύ σε σχέση με το τελείωμα της 1ης και έτσι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα άνετο προβάδισμα 6 πόντων. Κάπου εκεί όμως η άμυνα τους έγινε αρκετά πιεστική και έτσι η διαφορά άρχισε να ανοίγει και οι πόντοι από τον συνήθη ύποπτο Δαλμύρα αλλά και από τον Καραπάνο, παγίωσαν μια διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη σιγά σιγά έχασαν την επαφή με το σκορ αφού οι επιλογές τους στη  επίθεση ήταν βεβιασμένες, ενώ η άμυνα τους αδυνατούσε να κόψει τον ρυθμό των αντιπάλων τους. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της ΣΙΠΙ να προηγείται με 35 – 23.

Στην 3 περίοδο δεν άλλαξαν πολλά μιας και οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βρίσκουν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Δαλμύρας και Μουσταφέρης συνεργάζονταν άριστα και έτσι βοηθούσαν την ομάδα τους να διατηρεί ένα προβάδισμα άνω των 10 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ήταν αρκετά άστοχοι κυρίως από την περιφέρεια, ενώ αμυντικά δυσκολεύονταν παρά πολύ να ανακόψουν τον επιθετικό οίστρο των αντιπάλων τους.  Βέβαια περίπου 3 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου έγινε κάτι που θα μπορούσε να αλλάξει την εξέλιξη του αγώνα. Ο Δαλμύρας έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Καλαμπόκη που έφευγε στον αιφνιδιασμό και δε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που είχε δεχτεί στο 1ο δεκάλεπτο έπρεπε να αποβληθεί. Το γεγονός όμως αυτό δεν άλλαξε καθόλου τον ρυθμό του παιχνιδιού και έτσι το τέλος της περιόδου βρήκε τη  ομάδα της ΣΙΠΙ να προηγείται με 49 – 37.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να φύγουν με την νίκη παρά την αποβολή του Δαλμύρα. Η είσοδος της coach Μάλαμα βοήθησε παρά πολύ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έτσι η νίκη ήρθε φυσιολογικά για την ομάδα της παρά το γεγονός που έμεινε η ομάδα της ΣΙΠΙ με 4 μετά την αποβολή με 5 φάουλ του Καραπάνου. Οι φιλοξενούμενοι από ένα σημείο και μετά το παράτησαν το παιχνίδι μη μπορώντας να αλλάξουν το εις βάρους τους αποτέλεσμα και έτσι παρέμειναν στην 2η θέση της κατηγορίας.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Μουσταφέρης με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την ομάδα της Σ.Υ.Τ.Α ξεχώρισε ο Διαλεκτάκος με 12 πόντους.

Διαιτητές : Τσάτσης, Αναστασόπουλος.