62 - 41

26/02/2019 20:10 Commercial League B 18/19 15 40'

ΣΙ ΠΙ620191762
AVIN68111641

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και της AVIN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις και παράλληλα επιτέθηκαν κυρίως με mid range σουτ και προσπάθειες μέσα στο ζωγραφιστό αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 4 – 4 στα πρώτα 8 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρέμειναν διαστακτικοί και χωρίς καθαρές επιλογές απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα η παραγωγή να είναι πολύ χαμηλή και η περίοδος να κλείσει με σκορ 6 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τους γηπεδούχους όμως να μπαίνουν με πολύ καλύτερα πατήματα και με πρωταγωνιστή τον Μουσταφέρη Β. έκαναν ένα σερί 6 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά, με την AVIN αντιθέτως να έχει κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά με αποτέλεσμα να δει το σκορ να γίνεται 17 – 6 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και βελτιώθηκαν αισθητά μπροστά αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να σταματήσουν αμυντικά τους αντιπάλους με αποτέλεσμα να μην μειώσουν την διψήφια διαφορά και να δουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καλό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της AVIN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και κυριαρχώντας στο παρκέ έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τεφτίκης, Ραπτογιάννης