68 - 29

28/11/2018 21:45 Commercial League B 18/19 5 40'

ΣΙ ΠΙ2115151768
betshop.gr4961029

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της BETSHOP η ομάδα της ΣΙΠΙ σε αγώνα για την πέμπτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Commercial League,διευρύνοντας έτσι το ρεκόρ της σε 5-0 και βεβαίως διατηρώντας το αήττητο για ένα ακόμη παιχνίδι στη φετινή περίοδο.

Οι πρωτοπόροι του ομίλου ήταν αρκετά πιο εύστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς,έσβησαν τα επτά λάθη τους με ισάριθμα κλεψίματα ενώ μάζεψαν και 20 ριμπάουντ περισσότερα από τους αντιπάλους τους,οπότε το τελικό 68-29 ήρθε απόλυτα δίκαια και φυσιολογικά.

Στην πρώτη περίοδο η ΣΙΠΙ μπήκε πιοδυνατά και έτρεξε γρήγορα ένα 9-0.Το πρώτο καλάθι για την BETSHOP άργησε πέντε λεπτά αλλά ήρθε τελικά με τον Καραγιαννίδη για το 9-2 για να ακολουθήσουν καινούργιοι εννέα αναπάντητοι πόντοι ως το καλάθι του Κωνσταντινίδη (18-4).Για τους τυπικά γηπεδούχους ο Ροδίτης είχε προλάβει να πετύχει 12 πόντους ενώ η περίοδος θα έκλεινε τελικά στο 21-4 με τρίποντο της Μάλαμα στην εκπνοή.

Στο β’ δεκάλεπτο οι αντίπαλοι χρησιμοποίησαν ζώνη 2-3,μια άμυνα που προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν αρχικά με μακρινά σουτ χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.Γι αυτό στη συνέχεια η μπάλα πέρασε πιο κοντά στο καλάθι εκεί όπου από τη μια πλευρά ο Γιαννόπουλος με όμορφες κινήσεις τελείωνε τις φάσεις ενώ και η BETSHOP αφού βελτίωσε κάπως την κυκλοφορία της μπάλας,πήρε σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις.Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να κλείσει η περίοδος στο 15-9 (ημίχρονο 36-13).

Δεν υπήρξε καμία αξιοσημείωτη αλλαγή στην εικόνα του παιχνιδιού και μετά την ανάπαυλα.Η BETSHOP δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους ώστε να πλησιάσει πιο κοντά στο αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα να πετύχει έξι πόντους  στην τρίτη περίοδο (όλους με τον Κωνσταντινίδη) έχοντας καταφέρει να ευστοχήσει μόλις σε ένα σουτ δύο πόντων και σε 4 ελεύθερες βολές.Οι Γιαννόπουλος (22π.-14 ριμπ) και Ροδίτης (24π.-6 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα τους και δημιούργησαν τα μεγαλύτερα προβλήματα για την άμυνα της BETSHOP.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα,το σκορ είχε περάσει σε δεύτερη μοίρα και οι δύο ομάδες φρόντισαν να ευχαριστηθούν το παιχνίδι και ολοκλήρωσαν τις προσπάθειές τους σε ένα γενικά πολύ καλό κλίμα.

Διαιτητές:Τσάτσης-Μαρίκος

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Καραπάνος Σπύρος (παίκτης ΣΙΠΙ):

”Ωραίο παιχνίδι σήμερα,ήμασταν και λίγα άτομα εμείς και παίξαμε όλοι πολύ και το χαρήκαμε.Καλή συνέχεια και στα παιδιά που σίγουρα θα βελτιωθούν και θα είναι καλύτεροι στη συνέχεια.’Οπως όλοι στην αρχή όταν ξεκινάγαμε ήμασταν σε πιο δύσκολη κατάσταση απ ‘ότι τώρα.Τους περιμένουμε πιο δυνατούς την επόμενη φορά.Συνεχίζουμε και κοιτάμε μπροστά”.

Προμπονάς Αλέξανδρος (παίκτης BETSHOP) :

”Ευχαριστηθήκαμε καταρχήν το ματσάκι,προσπαθούμε να γίνουμε σε κάθε παιχνίδι καλύτεροι.Είχαμε πολλά άστοχα σουτ σήμερα,δίκαια κέρδισε η αντίπαλη ομάδα,θα τα πάμε καλύτερα στα επόμενα”.