64 - 55

14/01/2019 20:10 Commercial League B 18/19 9 40'

ΣΙ ΠΙ1524131264
Onassis1012132055

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και του ONASSIS GROUP, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι με 2 τρίποντα και 8 σερί πόντους του Ροδίτη Ν. ξεκίνησαν με σκορ 8 – 2, από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες αλλά δεν ήταν εύστοχοι, με το σκορ να είναι 10 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες του ONASSIS άρχισαν να ζεσταίνονται και με 2 σερϊ τρίποντα μείωσαν σε 2 πόντους, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν σε σετ κυρίως επιθέσεις, βασίστηκαν κυρίως σε μακρινά σουτ τα ποσοστά όμως ήταν χαμηλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες και το τέμπο παρέμειναν ίδια, οι δύο αντίπαλοι αντάλλαξαν εύστοχα τρίποντα στα πρώτα 2 λεπτά, με τον Ροδίτη Ν. όμως να συνεχίζει να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του η οποία βρίσκοντας συστηματική παραγωγή από την γραμμή των βολών έκανε run 8 – 0 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 29 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η ΣΙ ΠΙ συνέχισε το run και αρχίζοντας να τρέχει σε αιφνιδιασμούς ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον ONASSIS να κολλάει επιθετικά και μένοντας χωρίς καλάθι για 4 λεπτά είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 39 – 22.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ONASSIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το σκορ της τελευταίας περιόδου (καθώς και του 2ου ημιχρόνου) αλλά ταυτόχρονα δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ροδίτης Ν. με 38 (5) και Καραπάνος Σ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καπετανάκης Δ. με 10 και Φραδέλος Ν. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Παπαγεωργίου