71 - 51

08/11/2021 21:30 Elite League 21/22 2 0'

Σκλαβενίτης1314271771
FlexFin149121651

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ του Σκλαβενίτη και της FLEXFIN οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-51.

Από την αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες βγάλαν αρκετή ενέργεια στο παρκέ. Επιθετικά οι γηπεδούχοι έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ και κάναν καλές επιλογές εξασφαλίζοντας μερικά εύκολα καλάθια. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης που τους οδήγησε στατικό μπάσκετ και τραβηγμένα άστοχα σουτ διαμορφώνοντας το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα σε 10-6. Προς το τέλος της περιόδου το γρήγορο μπάσκετ των παιχτών του Σκλαβενίτη μετατράπηκε σε βιαστικές προσπάθειές γεγονός που σε συνδυασμό με τις σωστές επιθετικές επιλογές των παικτών της FLEXFIN έκλεισε την περίοδο με σκορ 13-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έχασαν το καθαρό μυαλό τους, έγιναν αρκετές αλλαγές και καμία από τις δύο δεν κατάφερε να βρει ρυθμό. Οι συνεχόμενες λάθος επιλογές των φιλοξενούμενων εξασφάλισαν μέσω αιφνιδιασμών  ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ωστόσο λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η ομάδα της FLEXFIN δικαιώνεται για την απόφαση της να παίξει άμυνα man to man κρατώντας πολύ χαμηλά σε σκοράρισμα του παίχτες του Σκλαβενίτη κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 27-23.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στο κομμάτι της άμυνας πιέζοντας σε μεγάλο μέρος του γηπέδου και διεκδικώντας σκληρά τα ριμπάουντ αλλά προς το τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει τελειώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 54-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια τους να επανέλθουν στην καλή εμφάνιση που έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο δεν τα κατάφεραν και τελικά οι παίκτες του Σκλαβενίτη παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να εύκολα επισφραγίσουν την νίκη τους με τελικό σκορ 71-51.

Διαιτητές: Γαραντιώτης, Αντωνόπουλος