45 - 51

12/04/2022 21:30 Elite League 21/22 10 40'

Σκλαβενίτης714131145
Loreal810112251

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής για την Elite League  μεταξύ του Σκλαβενίτη και της L’ OREAL οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-51

Στην αρχή του αγώνα, οι δυο ομάδες αμυντικά παρατάχθηκαν αμυντικά με ζώνη με σκοπό να αμυνθούν στις οργανωμένες επιθέσεις της αντίπαλης πλευράς. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο μουδιασμένα τον αγώνα όπου στα 3 πρώτα λεπτά δεν είχαν σκοράρει ενώ οι αντίπαλοι στα πρώτα 4 λεπτά είχαν σκοράρει 4 πόντους που ήταν και το σκορ τους να είναι αυτό και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά (4-4). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους που έφτασε τους 7 πόντους. Η περίοδο έκλεισε με σκορ 7-8 χάρη στην απάντηση των παικτών της L’ OREAL.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, αντιμετώπισαν δυσκολίες στο σκοράρισμα τους με 3 λεπτά να μένουν χωρίς πόντο τη στιγμή που οι παίκτες του Σκλαβενίτη σκόραραν 6  και το σκορ ήταν  13-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες κονταροχτυπιούνταν ισάξια με το ημίχρονο να κλείνει με επιμέρους σκορ 8-6.

Στο 2o ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανακάτεψαν τη τράπουλα αλλάζοντας την άμυνα τους σε man to man. Στην ουσία μικρή διαφορά είχε στην εξέλιξη του αγώνα αφού η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων είχε μικρή μεταβολή. Οι ομάδες επιθετικά είχαν ανάλογη παραγωγικότητα με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-29

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, τα αμυντικά πλάνα παρέμειναν αναλλοίωτα, επιθετικά όμως υπήρχε σιγή από τους γηπεδούχους για τα πρώτα 3μιση λεπτά της περιόδου. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να γίνουν άκρως ανταγωνιστικοί με σερί 0-4 που τους έφερε στο 36-36, και το σκορ ήταν 39-38 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά εκμεταλλευόμενοι την αφλογιστία των αντιπάλων τους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σερί 6-13.