60 - 77

29/01/2024 22:00 Super League 23/24 10 40'

Σκλαβενίτης1118201160
Novibet2124171577

Τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν μέχρι την επόμενη πέτυχε η ομάδα της NOVIBET  απέναντι στην σπουδαία ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ με 60-77 στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής της Super League. Με την εμφάνιση της η ομάδα της NOVIBET έδειξε πως όταν είναι πλήρης είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει σπουδαίο μπάσκετ και αν κυνηγήσει το πρωτάθλημα! Όπως ακριβώς και ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ που πολέμησε να πάρει τον αγώνα, αλλά με μόλις 7 παίκτες διαθέσιμους δεν το κατάφερε.

Τρομερό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η NOVIBET. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, με πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση σκόραρε 45 πόντους (!), έχοντας τον Τσιτούρα σε μεγάλα κέφια! Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ενώ επιθετικά με αιχμή του δόρατος τον Στρατομήτορο έβρισκε λύσεις, αμυντικά δεν κατάφερνε να ανταποκριθεί όπως θα έπρεπε. Το 29-45 του ημιχρόνου έχριζε μεγάλο φαβορί τη NOVIBET.

Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ έκανε την αντεπίθεση του στην επανάληψη, έσφιξε την άμυνα του σε σημαντικό βαθμό περιορίζοντας τη NOVIBET και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι και το -8 (60-68) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Όμως στο τέλος δεν είχε τις δυνάμεις να ολοκληρώσει την ανατροπή, η NOVIBET έτρεξε ένα 0-9, και πήρε τη δίκαιη νίκη με 60-77!

MVP του αγώνα ο τρομερός Τσιτούρας με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ! Πολύζος, Πτρίκιος και Κεφαλάς ξεχώρισαν! Στρατομήτορος και Παζαράς οι καλύτεροι του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.