13/06/2019 22:00 Play Off Elite League 18/19 40'

Σκλαβενίτης1914231369
DHL1516191060

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και της DHL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες και ποιοτικές επιθέσεις, με τα ποσοστά και την παραγωγή από assist να είναι πολύ καλή αλλά ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ με 9 σερί πόντους του Παζαρά Α. πήρε διαφορά 3 κατοχών και το σκορ ήταν 12 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η DHL βρήκε πατήματα και με 2 σερί τρίποντα του Παπαδάκη Θ. και ένα συνολικό run 0 – 8 πέρασε μπροστά αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα με δικό τους σερί 8 – 0 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 15.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε σταδιακά όλο και πιο γρήγορος και οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να μένουν κοντά, να παίζουν καλό, ανταγωνιστικό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της DHL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου και κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής στο 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 31) καθώς και στην 3η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 56 – 50), αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο στο 4ο Δεκάλεπτο να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές και να γυρίσουν το παιχνίδι, και τους παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να κερδίζουν (με πολυπρόσωπη συμβολή του Χριστόδουλου Δ.) την μάχη στην ρακέτα και στα ριμπάουντ και έχοντας παράλληλα σαφώς καλύτερη παραγωγή από assist (με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας) κατάφεραν να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 2 – 3 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στον Τελικό.

Διαιτητές: Σκούτας, Καλογερόπουλος, Ορφανός Ε.