17/03/2019 16:00 Elite League 18/19 16 40'

DHL2222181173
Σκλαβενίτης816182062

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ (ο οποίος αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι με το καλημέρα μπήκαν πιο δυνατά και με διαδοχικά καλάθια από αιφνιδιασμούς και επιθετικά ριμπάουντ, έκαναν run 11 – 2, οι αντίπαλοι τους δεν είχαν καλά πατήματα και το σκορ ήταν 13 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της DHL συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή και να ελέγχουν το τέμπο, με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ σαφώς να μην ευνοείται από το γρήγορο παιχνίδι και είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 22 – 8.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή, παίζοντας ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 10 πόντους σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της DHL να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να κυριαρχούν στο παρκέ διατηρώντας μία σταθερή διαφορά 10+ πόντων, με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. με 32 και Τσούνης Μ. με 16, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παζαράς Α. με 28 (3) και Αναστασόπουλος Α. με 20 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Καλογεράκης