60 - 62

11/12/2018 21:30 Elite League 18/19 7 40'

Σκλαβενίτης1215181560
DHL92024962

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ μπήκε με καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 6 – 0, το παιχνίδι σε σετ και μεγάλες επιθέσεις, οι δύο ομάδες είχαν ισσοροπημένες επιθετικές επιλογές και το σκορ 8  – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι σε πιο γρήγορες επιθέσεις αλλά είχαν βιαστικές τελικές επιλογές, περιορίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες με χαμηλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Βλαχάκη Χ. και συνολικό run DHL 2 – 9 πέρασε μπροστά, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετκά και τα ποσοστά ανέβηκαν, με το σκορ να είναι 18 – 18 στα μισά της περιόδου, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά χωρίς καμμία να πάρει διαφορά μίας κατοχής και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27 – 29.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνισιτκό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ έως το τέλος ενώ παράλληλα συνέχισαν να έχουν καλά ποσοστά και να μένουν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν σταθερά ένα προβάδισμα 2 – 3 κατοχών κλείνοντας την 3η περίοδο με σκορ 45 – 53, αλλά και τους γηπεδούχους να αντιδρούν ασκώντας press στην τελευταία περίοδο και αργά αλλά σταθερά μείωσαν και ισοφάρισαν σε 55 – 55 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 60 – 59 με 2′, με βολές του Βλαχάκη Χ. σε 60 – 61 με 1′ και πάλι με βολή του ίδου το σκορ έγινε 60 – 62 με 2,5” για λήξη και κατοχή για ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ στην οποία  ο Παρούσης Π. πρόλαβε να σουτάρει τρίποντο αλλά δεν ήταν εύστοχο με αποτέλεσμα η DHL να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χριστόδουλος Δ. με 21 και Μιχαηλίδης Ν. με 23 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλαχάκης Χ. με 24 (3) και Μανωλέας Ν. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας Α., Χρηστίδης Π.