70 - 44

11/02/2019 20:10 Commercial League B 18/19 13 40'

Σ.Υ.Τ.Α.2217161570
Onassis14616844

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ του Σ.Υ.Τ.Α και του ONASSIS GROUP, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομματι και οι δύο προτίμησαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, μπήκαν ζεστές κα αντάλλαξαν από νωρίς εύστοχα σουτ 3 πόντων, με το σκορ να είναι 11 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ με καλή παραγωγή από assist αλλά στα τελευταία λεπτά ο ΣΥΤΑ άρχισε να πιέζει την μπάλα και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς έκλεισε την περίοδο με σκορ 22 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανοίγουν τον ρυθμό του αγώνα επιλέγοντας προσπάθειες πριν προλάβει να στηθεί η άμυνα, με αποτέλεσμα το προβάδισμα τους να ανέβει σε διψήφια επίπεδα, ο ONASSIS κόλλησε επιθετικά ενώ παράλληλα δεν είχε και καλές επιστροφές με αποτέλεσμα να δει την διαφορά να διευρύνεται και το σκορ να διαμορφώνεται σε 28 – 17 στα μισά της περιόδου και 39 – 20 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, όμορφο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ONASSIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να μειώσουν και τους παίκτες του ΣΥΤΑ να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και διατηρώντας μία σταθερή διαφορά 15+ πόντων έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλαμπόκης Β. με 20 και Παγόπουλος Ν. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παναγόπουλος Λ. με 12 και Ηλιόπουλος Α. με 8 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Δαλέκος