ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΟΤΕ COSMOTE 2 !

13/12/2017 19:00 Commercial League 17/18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.94101033
OTE Cosmote 217891347

Συνέχισε τις νίκες ο ΟΤΕ COSMTE 2 νικώντας αυτή την φορά τον Σ.Υ.Τ.Α. με 33-47. Οι τραπεζικοί δεν μπόρεσαν να σταθούν ανταγωνιστικά λόγω των πολλών ελλείψεων τους ειδικότερα μέσα στην ρακέτα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΤΕ βρήκε ρυθμό στην επίθεση με σουτ κυρίως από το high post και την γραμμή των τριών πόντων, ενώ μερικά λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα γύρισε και κράτησε την άμυνα του σε ζώνη 2-1-2. Αυτό δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση του Σ.Υ.Τ.Α. ο οποίος είδε να μένει πίσω στο σκορ δεκαλέπτου 9-17. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σ.Υ.Τ.Α. προσπάθησε να παίξει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στην επίθεση ώστε να «σπάσει» το στήσιμο της άμυνα ζώνης του ΟΤΕ. Η ομάδα του Κατσαϊτη όμως με γρήγορες επιστροφές «ακύρωσε» αυτό το σχέδιο των Τραπεζικών και παρόλο το χαμηλό σκορ δεκαλέπτου ανέβασαν και άλλο την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 13-25. Στο πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Στο δεύτερο μισό ο Σ.Υ.Τ.Α. κατάφερε και έτρεξε ένα επιμέρους 8-1 μειώνοντας σε 23-31. Ο Τσιώνης με εύστοχο σουτ από το high post και ο Ριζίκος με 1 / 2 βολές επανέφεραν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Θέλοντας να διαχειριστεί αυτή την διαφορά ο ΟΤΕ στο 4ο δεκάλεπτο επιδίωξε μεγάλες επιθέσεις την ίδια ώρα που ο Σ.Υ.Τ.Α. γυρνούσε την άμυνα του και αυτός σε ζώνη. Ο Φεραδούρος όντας εύστοχος από την περιφέρεια χάλασε τα σχέδια των τυπικά γηπεδούχων και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη.

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Φεραδούρος 17π (3), Πυκνής 9π ενώ από τον Σ.Υ.Τ.Α. οι Καλαμπόκης 13π και Μακρής 6π (1)

Διαιτητές: ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ – ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών:

Κατσαϊτης Γ. ( OTE COSMOTE 2) : “ Σήμερα τηρουμένων των αναλογιών ξέραμε ότι το πρώτο που έπρεπε να κοιτάξουμε ήταν η άμυνα μας. Τα παιδιά έπαιξαν συγκεντρωμένα, βρήκαν ρυθμό και βγάλανε τις φάσεις που θέλαμε και πήραμε το αποτέλεσμα. Καλά Χριστούγεννα και Καλές Γιορτές σε όλους…