28/06/2022 22:00 Play Off Major Commercial League 21/22 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1824415869
ΕΖΑ1862215768

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα ημιτελικού   μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της ΕΖΑ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-68.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους man to man για να ανταποκριθούν στις επιθέσεις που εκφράζονταν με γρήγορο ρυθμό. Τελικά οι άμυνες ήταν αυτές που επικράτησαν και το σκορ ήταν 5-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι επιθέσεις έγιναν πολύ πιο αποτελεσματικές αφού οι παίκτες ζεστάθηκαν  και έβρισκαν τρόπο να σημειώσουν σκορ κοντά και μακριά από τη ρακέτα  με την περίοδο να κλείνει ισόπαλο στους 18 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α έκαναν δυναμικό ξεκίνημα αιφνιδιάζοντας την πλευρά, καταφέρνοντας να πάρουν διψήφιο προβάδισμα και το σκορ ήταν  35-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου κατάφεραν μάλιστα να εξουδετερώσουν οποιαδήποτε επιθετική προσπάθεια που απειλούσε το καλάθι τους κρατώντας το 0  και παραάλληλα με τι δικό τους σκορ να μεγαλώσουν τη διαφορά  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 42-24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο, όσο καλοί ήταν οι γηπεδούχοι τη προηγούμενη περίοδο τόσο κακοί παρουσιάστηκαν σε αυτήν, όντας εκείνοι αυτή τη φορά που αδυνατούσαν να σκοράρουν σε αυτή τη περίοδο και έβλεπαν τη διαφορά να πέφτει και το σκορ ήταν 42-33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στο ντεφορμάρισμα τους. Από τη δική τους πλευρά οι παίκτες της ΕΖΑ , με μεγάλη μαχητικότητα και συγκέντρωση μείωναν τη διαφορά και πέτυχαν να κλείσουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 46-46.

Στο 4ο δεκάλεπτο, σε αυτό τον οριακό αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως έχουν παλμό και μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο αργά αλλά σταδιακά έφτιαξαν μια διαφορά υπερ τους και το σκορ ήταν  54-48 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά  της κανονικής διάρκειας του αγώνα το προβάδισμα άλλαζε χέρια και στο φινάλε όπως αναμενόταν να είναι συναρπαστικό η βολή των φιλοξενούμενων λίγο πριν το τέλος τους οδήγησε στην παράταση με την περίοδο να κλείνει με σκορ 61-61.

Στη παράταση που έκρινε τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ κυρίως από τη γραμμή των βολών που οδηγούνταν από τα φάουλ που κέρδιζαν. Η ομάδα που κταάφερε να πάρει τη νίκη όμως ήταν η γηπεδούχος που στο τελευταία 40 δευτερόλεπτα βρήκε το καλάθι που της έδωσε προβάδισμα και στο τέλος η αποτελεσματική της άμυνα δεν επέτρεπε την εκδήλωση του εύκολου buzzer beater που δεν ήρθε ποτέ