Σ.Υ.Τ.Α. vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

27/02/2019 21:45 Commercial League B 18/19 15 40'

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ του Σ.Υ.Τ.Α. και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο πίεσαν το τέμπο από την αρχή επιλέγοντας γρήγορες επιθέσεις, με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ και να ξεκινάει με σερί 0 – 4 αλλά ο ΣΥΤΑ απάντησε με δικό του run, οι παίκτες ζεστάθηκαν αλλά είχαν και αρκετά αβίαστα λάθη, με το σκορ να είναι 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μπακάλη Ε. πήραν διαφορά 2 κατοχών, οι αντίπαλοι τους κόλλησαν σχετικά επιθετικά αλλά με καλή άμυνα έμειναν κοντά μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου ο ΣΥΤΑ και πάλι με τρίποντο του Μπακάλη Ε. έκλεισε την περίοδο με σκορ 19 – 11.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες του ΣΥΤΑ επιβάλλοντας γρήγορο παιχνίδι με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο παρκέ και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μακρής Γ., Ζώρης Γ.