19/03/2019 19:10 Commercial League B 18/19 17 40'

Σ.Υ.Τ.Α.3022131792
AVIN189141556

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ του Σ.Υ.Τ.Α. και της AVIN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 92 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και πολύ καλά ποσοστά, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά, ο ρυθμός και οι επιθέσεις γρήγορες και το σκορ έγινε 16 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΣΥΤΑ με μεγάλο πωταγωνιστή τον Παγόπουλο Ν. και 3 τρίποντα από τον ίδιο (και 19 πόντους στο 1ο Δεκάλεπτο!) κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα, η AVIN άρχισε να μην ευνοείται από το γρήγορο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 30 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή, παίζοντας ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της AVIN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα, και τους παίκτες του ΣΥΤΑ να συνεχίζουν επιβάλουν το παιχνίδι τους και έχοντας 3 παίκτες με 20 πόντους διατήρησαν μία σταθερή διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπακάλης Ε. με 29 (2) και Παγόπουλος Ν. με 26 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κομιτόπουλος Θ. με 20 (1) και Παπαγεωργίου Γ. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Κολοκυθάς