49 - 76

20/02/2023 20:30 Super League 22/23 4 40'

Σ.Υ.Τ.Α.151451549
Entersoft1216222676

Στον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α. και Enteraoft οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-76.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να καταφέρουν να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν γρήγορα με εκείνη η οποία κατάφερε να προσαρμοστεί καλύτερα σε αυτό να είναι η γηπεδούχος η οποία προηγήθηκε με 8-0 και έβαλε τις βάσεις για να προηγείται με 10-8 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να διασπάσουν τη ζώνη των αντιπάλων τους και έτσι να δοκιμάσουν μακρινά σουτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πατώντας το γκάζι κατάφεραν να βρουν με επιτυχία τους αιφνιδιασμούς και να προσπεράσουν στο σκορ τους αντιπάλους τους με 19-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α. απάντησαν και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή 21-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν με 2 εύστοχους αιφνιδιασμούς και τρίποντα και κατάφεραν να ξεφύγουν τους αντιπάλους τους με διψήφια διαφορά. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 30-46. Στο υπόλοιπο οι επιθέσεις και από τις 2 πλευρές σίγησαν αφού οι 2 ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 34-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Entersoft έδειξα τη διάθεση τους να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα και να μην επιτρέψω αντιπάλους τους να τους απειλήσουν. Έτσι βρίσκοντας διαρκώς σκορ μπροστά  και κλείνοντας τους χώρους πίσω κατάφεραν με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη να βρίσκονται μπροστά με 40-61. Στην επόμενα λεπτά του αγώνα το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να διασκεδάζουν τον αγώνα και να εκμεταλλεύονται το μεγάλο ροτέισον τους για να βρίσκουν συνεχώς σκορ και να κατακτήσουν έτσι μια εύκολη νίκη.