48 - 53

13/12/2021 21:30 Commercial League A 21/22 7 40'

Entersoft81318948
Σ.Υ.Τ.Α.20159953

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής για την Commercial League 4 μεταξύ της  Entersoft και της  Συτα οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι 2 ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας ζώνη αμυντικά και οργανωμένες επιθέσεις. Ευνοημένη από αυτό βγήκαν οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν με σκορ 0-5 με τους γηπεδούχους να απαντούν μειώνοντας τη διαφορά στο 6-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια τις αποτυχημένες επιθετικές συνεργασίες ακολούθησε ένα ξέσπασμα συνεχόμενων αιφνιδιασμών των φιλοξενούμενων  που οδήγησαν το σκορ στο τέλος  της περίοδο στο 8-20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η επιλογή γρήγορου τέμπο άσκησε πίεση στις άμυνες με βαλλόμενη αυτή τη φορά την άμυνα των παικτών της Συτα που ήταν η σειρά τους να δεχτούν αιφνιδιασμούς και να δυσκολεύονται στις επιθέσεις τους, Αποτέλεσμα αυτού το επί μέρους 11-6 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι πιέζοντας διαρκώς και στις 2 πλευρές του γηπέδου, ροκανίζοντας τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-29.

Στο 2ο ημίχρονο το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο καθώς οι ομάδες κονταροχτυπιόνταν κάτω και από τα 2 καλάθια με συνεχείς αλλαγές ρυθμού και τους φιλοξενούμενους να κρατούν την υπερ τους  διαφορά  για τα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι σίγησαν επιθετικά μένοντας σε μια 4λεπτη αφλογιστία λόγω της καλής άμυνας των αντιπάλων τους με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 39-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Entersoft έπαιξαν τα ρέστα τους πιέζοντας σε όλο το γήπεδο με την επιθετική άμυνα  με τους 7 παίκτες της Συτα να οχυρώνονται στο αμυντικά για να αντέξουν. Αυτό όμως είχε τα αντίθετα αποτελέσματα όμως για την ομάδα τους με το σκορ 5 λεπτά πριν τη λήξη να είναι 44-45. Τα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα υπήρξαν  δραματικά με το παιχνίδι να κρέμεται από μια κλωστή με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 48-47 λιγότερο από 3 λεπτά πριν την λήξη. Οι παίκτες της Συτα, από αυτό το σημείο έβγαλαν ψυχή και πάθος και κατάφεραν να μην δεχθούν πόντο νικώντας με 48-53.