53 - 38

04/07/2022 19:00 Play Off Major Commercial League 21/22 40'

Σ.Υ.Τ.Α.815141653
Entersoft16314538

Στον τελικό μεταξύ της Σ.Y.T.A και της Entersoft οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-38.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους με ατομική σε έναν αγώνα με αργό ρυθμό. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενη που βασίστηκε στην αντίπαλη αστοχία και το σκορ ήταν  6-13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η μέτρια απόδοση των παικτών της Σ.Υ.Τ.Α δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν αλλά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και με καλά ποσοστά στο σουτ τους  και το σκορ ήταν 18-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η επιθετική λειτουργία των παικτών της Entersoft συνέχιζε να έχει δυσκολίες και να πετυχαίνουν μόλις 1 πόντο ξεκινώντας να έχουν και μια μικρή εις βάρος τους διαφορά   με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-19.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι ομάδες εμφανίστηκαν κρύες πετυχαίνοντας πενιχρό σκορ και κάνοντας πολλά λάθη και το σκορ ήταν 27-25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 27-27 με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με 29-30 μέχρι το σερί των 8 πόντων σταματήσει το momentum Entersoft  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-33.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, υπήρξαν καταιγιστικοί και πήραν σημαντικό προβάδισμα στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα και το σκορ ήταν  47-35 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα,  οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α, με πολύ προσοχή διαχειρίστηκαν τον αγώνα και κατάφεραν να βγούν πρωταθλητές  με σκορ 53-38.