67 - 50

01/07/2023 15:00 Play Off Super League 22/23 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1015251767
Frezyderm111491650

Στον τελικό της Super League μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της Frezyderm οι γηπεδούχοι πήραν το πρωτάθλημα με σκορ 67-50.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ατομική για να μπορέσουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά και οι 2 πλευρές ήταν νευρικές και έχαναν τά σουτ τους. Έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν ισόπαλο στους 4 πόντους. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες βελτιώθηκαν με τους παίκτες της Frezyderm να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με καλή κυκλοφορία της μπάλας να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 10-11 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι αλλάζουν την αμυντική τους τακτική σε ζώνη κάτι που δεν τους βόλεψε. Σε ένα κλίμα όπου και οι 2 ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στην προσπάθειά τους οι φιλοξενούμενοι με την καλή τους άμυνα αύξησαν το προβάδισμά τους κατά 2 πόντους (16-19). Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α αντέδρασαν και βελτιώνοντας την απόδοσή τους με ένα σερί 6 πόντων κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ημίχρονο στο 25-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος με τους φιλοξενούμενους να δοκιμάζουν να βρουν σκορ μέσα από σουτ 3 πόντων. Αυτά όμως ήταν άστοχα και έτσι οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α με ένα σερί 7 πόντων προηγούνταν με 36-28 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και όντας κυρίαρχοι και στις 2 πλευρές στο παρκέ προηγούνταν με 50-34. Αυτό οφειλόταν στη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα που έδειχναΝ στην εκδήλωση των προσπαθειών τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα πολύ δύσκολο έργο. Παρόλα αυτά επιχείρησαν να ασκήσουν πίεση σε όλο το γήπεδο για να στραγγαλίσουν την αντίπαλη επίθεση. Οι θέσεις όμως που έπαιρναν οι αντίπαλοί τους, τους επέτρεπαν να σπάνε αυτή την πίεση και να βρίσκουν σκορ το οποίο τους έδινε άνεση στη συνέχεια. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 55-42. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα καμία από τις 2 ομάδες δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια της, τιμώντας και τους παρευρισκόμενους και χάρισαν έναν τελικό με μεγάλη παραγωγικότητα.