64 - 22

07/12/2021 21:30 Commercial League A 21/22 6 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1522171064
MR Healthtech5341022

Στον Αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Commercial  A  που διεξήχθη στη Λεόντειο Πατησίων μεταξύ της  Συτα και της Healthtech  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-22.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης που επέλεξαν οι γηπεδούχοι τους έπετρεψε από νωρίς να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 11-4. Στην συνέχεια η παραγωγικότητα των 2 ομάδων έπεσε  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-5.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε σε οργανωμένες επιθέσεις με τη  Σύτα να μη χάνει  το ρυθμό της  και κατάφερε να δημιουργήσει μια μεγάλη διαφορά πόντων  φτάνοντας το  σκορ στα μισά της περιόδου στο 23-7. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο επιθετικός της μονόλογος συνεχίστηκε χάρη στη καλή κινητικότητα της μπάλας   με τη Mr Health να μη βρίσκει ανάλογες απαντήσεις και να κλείνει στο -23 (32-9).

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη στις επιθέσεις τους αφήνοντας τους χωρις σκόρ για το πρώτο μισό της περιόδου τη στιγμή που η Σύτα  έβρισκε εύκολο σκορ από τους αιφνιδιασμούς που έβγαζε  τρέχοντας ένα σερί 13 πόντων. Στην πορεία η Mr Healthtech έβγαλε μαχητικότητα αλλά με τη διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα και τα αποθέματα ενέργειας τους που είχαν ξεκινήσει λόγω του περιορισμένου rotation να εξαντλούνται οδήγησαν στο  κλείσιμο της περιόδου με σκορ 54-12.

Το 4ο Δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους για τους παραπάνω λόγους να οδηγούνται και σε πολλά λάθη και αστοχία. Το σκορ  με 5 λεπτά για το  τελικό σφύριγμα της λήξης ήταν 59-15. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η άμυνα των νικητών χαλάρωσε έχοντας τη διαφορά ασφαλείας και το ρολόι με το μέρος τους, βρίσκοντας τους νικητές σε αυτό το παιχνίδι με σκορ 64-22.