65 - 67

31/10/2017 20:30 Elite League B 17/18 40'

Τοξότης1711221565
Deree1621201067

Σε μια πρεμιέρα καθηλωτική από άποψη ενδιαφέροντος, το Deree κατάφερε κι επικράτησε στο νήμα με 67-65 του Τοξότη Πεύκης. Ένα παιχνίδι που μέχρι το τέλος ήταν αμφίρροπο κι όποιος και να το κέρδιζε, άδικο δεν θα ήταν. Η μπίλια έκατσε όμως στην πλευρά του Deree.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τοξότη να πατάει πιο γερά και με τους Πιτσινό και Κερατσά να έχουν την μερίδα του λέοντος στις επιθέσεις, κατάφεραν να ξεφύγουν γρήγορα με +7 (10-3). Το Deree όμως αντέδρασε και πιέζοντας συνεχώς και τρέχοντας το γήπεδο κατάφερε όχι μόνο να καλύψει την διαφορά, αλλά 1΄ πριν την λήξη του δεκαλέπτου να περάσουν και μπροστά χάρη σε τρίποντο του Αντωνόπουλου. Δύο εύστοχες βολές του Γαζεπίδη στο τέλος της περιόδου έβαλαν ξανά τον Τοξότη μπροστά (17-16). Στο 2ο δεκάλεπτο, το Deree μπήκε αποφασισμένο να κάνει καλά αυτό που ξέρει. Να πιέσει από ψηλά σε όλο το γήπεδο. Έτσι, ανάγκασε τον Τοξότη σε πολλά λάθη και πετυχαίνοντας εύκολους πόντους, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά (23-33). Ο Τοξότης προσπάθησε να επανέλθει μειώνοντας στους 5 (28-33) λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά το Deree είχε το μομέντουμ και πήγε στην ανάπαυλα στο +9 (28-37).

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, το Deree πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα ξανά (28-39), αλλά ο Τοξότης βρίσκοντας λύσεις πλέον στην πίεση των αντιπάλων του, κατάφερε πολύ γρήγορα με 2 τρίποντα και 2 βολές, να τρέξει ένα σερί 8-0 καλύπτοντας την διαοφορά (36-39). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Πιτσινός χρεώθηκε με αντιαθλητικό και με τεχνική ποινή, που σήμαινε αυτόματα αποβολή, στερώντας ένα σημαντικό παίχτη από τον Τοξότη. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με 2 βολές του Δεμέναγα κι ένα τρίποντο του Κουβούση ανέβασαν την διαφορά στο +8 (36-44). Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ξανά εκεί. Με 4 πόντους του Συνοδινού και 5 συνεχόμενους του Κεράτσα έφεραν το ματς στα μέτρα τους, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (45-44). Το Deree βρήκε ξανά ρυθμό, αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα και με buzzer beater του Αντωνόπουλου πήγε στην τελευταία περίοδο στο +7 (50-57). Ο Κεράτσας με προσωπικούς του πόντους έβαλε τον Τοξότη ξανά στην διεκδίκηση της νίκης φέρνοντας το ματς στα ίσα (60-60) 5΄ λεπτά πριν την λήξη. Από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε στον πόντο. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Νικολακάκης με 2 εύστοχες βολές, έδωσε το προβάδισμα στον Τοξότη (65-64). Στην συνέχεια ακολούθησαν από 1 χαμένη επίθεση εκατέρωθεν για να φτάσουμε στα 18΄΄ και με τον Ντούρισιτς στις βολές. Ευστόχησε μόνο στην πρώτη, αλλά ο Αντωνόπουλος κατάφερε και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ που ήταν μάλλον κι η φάση του αγώνα που έγειρε τη πλάστιγγα ξανά προς το Deree. Ο Ντούρισιτς οδηγήθηκε ξανά στις βολές, βάζοντας όμως ξανά μόνο την μία (65-66). Ο Τοξότης έτσι είχε την ευκαιρία του για το ματς, αλλά στα 6΄΄ έκανε μπρος-πίσω, δίνοντας ουσιαστική την νίκη στους φιλοξενούμενους. Ο Δεμέναγας πήγε στις βολές και ευστοχώντας στην μία κι αυτός έκανε το παιχνίδι 65-67. Στα ελάχιστα δεύτερα που απέμεναν ο Τοξότης με τρίποντο του Κεράτσα από τα 10 μέτρα, πήγε να κλέψει το παιχνίδι, αλλά το τρίποντο δεν βρήκε τον στόχο. Έτσι, το Deree ξεκίνησε νικηφόρα την χρονιά.

Για τους νικητές, ως καλύτερους είχε τους Ντούρισιτς, Κουβούση κι Αντωνόπουλο, ενώ από την πλευρά του Τοξότη, σπουδαίο παιχνίδι με 31 πόντους έκανε ο Κεράτσας, που όμως δεν ήταν τελικά αρκετοί.

Διαιτητές : Δαλέκος, Παπαγεωργίου

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Αρβανίτης Ιωάννης (Προπονητής Τοξότη Πεύκης ) : “Συγχαρητήρια και καλή αρχή σε όλους. Ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, με την ανανεωμένη και πολύ αθλητική ομάδα του Deree, που δεν έχει καμία σχέση με πέρσι, σαφέστατα είναι πολύ καλύτερη από πέρσι. Ένα ματς που ακολουθούσαμε στο σκορ και βγαίνοντας στο σκορ 2 φορές, μας δόθηκε η ευκαιρία να το καθαρίσουμε, αλλά με 2 χαμένα λέι απ και 2 άστοχες ενέργειες πιεζόμενοι, είχε ως συνέπεια να ηττηθούμε. Καλή αρχή σε όλους και πάνω απ’ όλα υγεία.”