95 - 84

11/11/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

Τοξότης1028282995
Petrogaz2327142084

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ και της PETROGAZ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 95 – 84.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις αλλά η PETROGAZ μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 6 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια με εύστοχο τρίποντο του Τουμπανιάρη Π. οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές, ο Τοξότης αντέδρασε άμεσα με time out και τρίποντο του Φακίρη Μ. αλλά η PETROGAZ πίεσε με αιχμή τον Παπαδρόσο Α. και για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια και να κλείσει την περίοδο με σκορ 10 – 23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και ξεκίνησαν με run (με 2 τρίποντα του Πιτσινού Α.) 10 – 0, μειώνοντας σε μία κατοχή αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και πάλι με παραγωγή από αιφνιδιασμούς ξαναπήραν διαφορά 3 κατοχών και με τρίποντα των Τουμπανιάρη Π. και Παπαδρόσου Α. διαμόρφωσαν το σκορ σε 28 – 40 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό με την PETROGAZ όμως να συνεχίζει να ευνοείται από αυτό και βλέποντας τον Παπαδρόσο να λύνεται τελείως επιθετικά πήρε προβάδισμα 15 πόντων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38 -50.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες του Τοξότη μπήκαν και πάλι με καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Σπυρόπουλο Χ. ξεκίνησαν με run 8 – 2 στα πρώτα 2 λεπτά, με την PETROGAZ να αρχίζει να βασίζεται υπερβολικά στον Παπαδρόσο Α., να γίνεται μονοδιάστατη αλλά διατήρησε το προβάδισμα και το σκορ ήταν 50 – 58 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι με assist του Σπυρόπουλου Χ. και τρίποντο του Πιτσινού Α. μείωσε σε 2 κατοχές ενώ παράλληλα άρχισε να σημαδεύει την ρακέτα των αντιπάλων με αποτέλεσμα όχι μόνο να μειώσει περαιτέρω αλλά και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 66 – 64.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες της PETROGAZ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παρουσίασαν από την αρχή όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης σε αντίθεση με τους παίκτες του Τοξότη οι οποίοι κυριάρχησαν και στις 2 πλευρές του γηπέδου, έπαιξαν καλό μπάσκετ, ανέβασαν την διαφορά σε 10+ πόντους και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΠΙΤΣΙΝΟΣ Α. με 20 (6) και ΦΑΚΙΡΗΣ Μ. με 19 (4), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΔΡΟΣΟΣ Α. με 27 (3) και ΤΟΥΜΠΑΝΙΑΡΗΣ Π. με 18 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Γρίβα