63 - 61

03/11/2018 17:00 Elite League 18/19 1 40'

Τοξότης520231563
DHL1423111361

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ και της DHL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς από την αρχή αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στα τελειώματα τους, έμειναν χωρίς σκορ για 2+ λεπτά όμως σιγά σιγά η DHL βρήκε ρυθμό και το σκορ ήταν 0 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο παρέμεινε ίδιο με τον ΤΟΞΟΤΗ να παρουσιάζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα μένοντας χωρίς καλάθι για 7+ λεπτά αλλά τους αντιπάλους της να μην το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και η περίοδος να κλείνει με σκορ 5 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο o ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να βρίσκουν τα πατήματα τους, με τρίποντο του Χριστούλη Γ. μείωσαν σε 2 κατοχές και το σκορ με καλάθι του Μπαζίγου Μ. ήταν 18 – 20 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρϊποντο του Μανωλέα Ν. ανέβασαν την διαφορά εκ νέου σε 3 κατοχές, το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τρίποντο του Βλαχάκη Χ. η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, ο Τοξότης άσκησε full press και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25 – 37.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι σε σετ κυρίως επιθέσεις, ο ΤΟΞΟΤΗΣ άρχισε να σημαδεύει στο post τον Παππά Β. και αργά αλλά σταθερά μείωσε σε 2 κατοχές στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες της DHL δεν ευνοήθηκαν από το αργό παιχνίδι, οι αντίπαλοι τους το εκμεταλλεύτηκαν και με τρίποντο του Ασημάκη Ν. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 48 – 48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΤΟΞΟΤΗΣ συνέχισε το run και για πρώτη φορά πήρε το προβάδισμα, με την DHL να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα βασιζόμενη κυρίως σε isos του Παπαδάκη Θ. αλλά έπαιξε καλή άμυνα και το σκορ ήταν 58 – 56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, οι παίκτες έβγαλαν ενέργεια σε κάθε φάση και το σκορ διαμορφώθηκε σε 60 – 57 με 4′, 62 – 59 με 3′, με κυριαρχία του ΤΟΞΟΤΗ στα επιθετικά ριμπάουντ 63 – 59 με 1′ και με drive του Βλαχάκη Χ. σε 63 – 61 και τελευταία κατοχή για ΤΟΞΟΤΗ. Στην κατοχή αυτή όμως οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος με αποτέλεσμα η DHL να πάρει την μπάλα με 13” και είχε 2 ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα ο ΤΟΞΟΤΗΣ να πάρει τελικα΄την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κερατσάς Κ. με 17 (1) και Αγγελίδης Κ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 22 και Τσούνης Μ. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κούλης Χ., Κούλης Κ.