77 - 60

15/12/2018 17:00 Elite League 18/19 7 40'

Τοξότης1820251577
Mari Recycling617172060

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της MARI RECYCLING S.A., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο Παπαδημητρίου Δ. με 2 σερί τρίποντα απάντησε σε ένα mini run 4 – 0 του ΤΟΞΟΤΗ, με το παιχνίδι και οι επιθέσεις να είναι γρήγορες αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά, οι γηπεδούχοι σημάδεψαν την ανίπαλη ρακέτα και το σκορ ήταν 9 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η MARI αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα, γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3 αλλά με 2 σερί κλεψίματα και καλάθια των αντιπάλων είδε την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 6.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ να συνεχίζουν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι και να κυριαρχούν στο παρκέ ανεβάζοντας την διαφορά σε 15+ πόντους στην 2η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 38 – 23), ενώ στην συνέχεια το προβάδισμα της συνέχισε να διευρύνεται στους 20+ πόντους και τους παίκτες της MARI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου) αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΤΟΞΟΤΗ να πάρει τελικά μία άνετη Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κερατσάς Κ. με 14 και Ασημάκης Ν. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδημητρίου Δ. με 18 (3) και Μαντάς Θ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής Π., Τηγάνης Ι.