11/02/2018 17:30 Super League B 17/18 40'

Φ.Σ.Α.1922161067
Βιοιατρική1908131555

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Μετά από μια σπουδαία εμφάνιση η ομάδα του Φ.Σ.Α πήρε την νίκη απέναντι στην πάντα μαχητική ομάδα της Βιοϊατρικής, μια νίκη που την χρειαζόταν μιας και η θέση του στον βαθμολογικό πίνακα σίγουρα δεν ικανοποιεί ούτε τους παίχτες αλλά φυσικά ούτε και τον coach Σάμιο. Βέβαια μια τέτοια εμφάνιση μόνο αισιοδοξία μπορεί να φέρει στους κόλπους της ομάδας μιας και πλησιάζει η περίοδος όπου όλοι θα σκέφτονται τα play off.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Φ.Σ.Α να μπαίνει αρκετά ζεστά στο παρκέ και με 7 γρήγορους πόντους του Πλακογιαννάκη πήρε προβάδισμα με 7 – 2. Οι παίχτες της Βιοιατρικής δυσκολεύτηκαν στην αρχή να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν την πολύ καλή άμυνα ζώνης την αντιπάλων τους , αλλά όσο περνούσε ο καιρός κατάφεραν έστω με ένα τρίποντο του Πατμανίδη να μειώσουν σε 7 – 5. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν όμως στον ίδιο εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και με 2 εύστοχα τρίποντα, ένα του Ρηγόπουλου και ένα του Πλακογιαννάκη ανέβασαν πάλι την διαφορά στο + 10! Από εκείνο όμως το σημείο οι φωνές του coach Μίχου της Βιοϊατρικής  έπιασαν τόπο και με ένα δικό τους σερί 0 – 10 έφεραν το ματς στα ίσα. Κάπως έτσι τελείωσε το 1ο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 19 – 19.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι εκείνοι που μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι. Ο Θεοχάρης οργάνωσε πολύ σωστά το παιχνίδι της ομάδας του και ήταν αυτός που έδωσε έτοιμα καλάθια πότε στον Καστοράκη και πότε στον Ρηγόπουλο με αποτέλεσμα  η διαφορά στο σκορ να φτάσει  στο +9 περίπου στα μισά. Οι φιλοξενούμενοι αφενός δυσκολεύονταν παρά πολύ να περιορίσουν τους αντιπάλους τους αλλά αφετέρου επιθετικά ήταν παρά πολύ άστοχοι. Έτσι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τον Φ.Σ.Α να προηγείται με 41 – 27.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να διαφυλάξουν την διαφορά ασφαλείας που είχαν πάρει, αλλά και να μην δώσουν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους  να πιστέψουν στην ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με πριν και από ένα σημείο και μετά έβλεπαν την διαφορά να συνεχίζει να ανοίγει δίχως να μπορούν να αντιδράσουν. Θεοχάρης, Τσανάκας και Ρηγόπουλος ήταν οι παίχτες που με την επιθετική τους συμβολή διατηρούσαν την μεγάλη διαφορά στο σκορ ενώ από την ομάδα της Βιοϊατρικής οι μόνοι που βοηθούσαν επιθετικά ήταν ο Πατμανίδης με τον Βαρδονικολάκη. Στο τέλος της περιόδου λοιπόν η ομάδα του Φ.Σ.Α είχε το προβάδισμα με 57 – 40.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί. Οι παίχτες της Βιοϊατρικής έκαναν μια τελευταία αντεπίθεση όχι για να γυρίσουν το παιχνίδι, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο, αλλά να ρίξουν την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα. Ο Παπακωνσταντίνου με ότι δυνάμεις του είχαν απομείνει βοήθησε σημαντικά στην επίθεση και με  δικούς του 6 πόντους συνέβαλε έτσι ώστε η διαφορά να πέσει κάτω από τους 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι από ένα και σημείο και μετά χαλάρωσαν και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να παίρνουν το ματς με σκορ 67 – 55.

Για τους νικητές καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πλακογιαννάκης που πέτυχε 20 πόντους, ενώ για την ομάδα της Βιοϊατρικής βοήθησε σημαντικά ο Πατμανίδης με 14 πόντους και 3 ασίστ.

Διαιτητές : Καλογριάς, Ρηγόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Ρηγόπουλος Σταμάτης (Παίχτης Φ.Σ.Α) : “Καλό παιχνίδι σήμερα. Παίξαμε όλοι πολύ καλά. Σωστές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα. Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε λίγο καλύτερα στην άμυνα κυρίως και έτσι ήρθε αυτό το αποτέλεσμα.”

Μίχος Φάνης (Προπονητής Βιοϊατρικής) : “Παίξαμε ένα καλό ματς.Ήμασταν πίσω από την αρχή. Ήμασταν άστοχοι, δεν μπορέσαμε να πλησιάσουμε καθόλου. Πήραν διαφορά, αλλά νομίζω ότι θέατρο και καραγκιοζιλίκια θα πρέπει να μένουν έξω από το γήπεδο. Ένα καλό παιχνίδι που χάνεις με 20 πόντους και πας να το κοντράρεις, το να πέφτουμε κάτω και να ζητάμε φάουλ με το παραμικρό χωρίς να έχουμε δείξει αντιαθλητικά πράγματα, είναι νομίζω εκτός από την φιλοσοφία μας. Ευχαριστώ.”