19/11/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

Φ.Σ.Α.111381143
Elpen1012162058

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ύστερα από την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ομάδα της ELPEN παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα κατάφερε και πήρε την νίκη απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Φ.Σ.Α με σκορ 43 – 58.

Αρχικά οι παίχτες του Φ.Σ.Α άνοιξαν το σκορ με τον Φίλιππα όπου έκανε το 2 – 0, όμως ήρθε αμέσως η απάντηση από τους φιλοξενούμενους όπου με ένα 3ποντο από τον Κοσκινά και ένα 2ποντο από τον Κοκκινίδη έκαναν το 2 – 5. Το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά το 7 – 5 από τους γηπεδούχους οι άμυνες και των 2 ομάδων έσφιξαν πάρα πολύ με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει το ίδιο για περίπου 4 λεπτά. Προς το τελείωμα και μετά από ένα 3ποντο από κάθε ομάδα το σκορ διαμορφώθηκε στο 11 – 10.

Στην 2η περίοδο η ποιότητα του παιχνιδιού και από τις 2 ομάδες βελτιώθηκε σημαντικά. Οι φιλοξενούμενοι με ένα 3ποντο του αρχηγού τους Τριανταφύλλη πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ με 11 – 13. Οι παίχτες του Φ.Σ.Α όμως απάντησαν αμέσως με 2 εύστοχα σουτ 2 πόντων από Τσίγκρα και Πλακογιαννάκη και πήραν πάλι το προβάδισμα με 17 – 13 χάρις τις 2 εύστοχες βολές του Θεοχάρη. Στην συνέχεια καμία από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 24 – 22.

Το 3ο δεκάλεπτο αρχικά άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Στα πρώτα λεπτά οι παίχτες του Φ.Σ.Α έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ενώ χάρις ένα 3ποντο και ένα 2ποντο από Πλακογιαννάκη και τον Ρηγόπουλο πήραν κεφάλι στο σκορ με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στο +7 (29 – 22). Στην συνέχεια οι παίχτες της ELPEN αφυπνίστηκαν, αρχικά αμυντικά όπου από εκείνο το σημείο και μετά δέχτηκαν μόνο 3 πόντους αλλά και επιθετικά όπου χάρις την σημαντική βελτίωση του Μανωλιάδη αλλά και την συμβολή του Κοκκινίδη  έκαναν ένα σερί 3 – 16 και τελείωσαν την περίοδο με σκορ 32 – 38.

Στην 4η περίοδο οι παίχτες της ELPEN δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, συνέχισαν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό και χάρις την φανταστική εμφάνιση του Μανωλιάδη όπου πέτυχε τους 11 από τους 20 πόντους της ομάδας του, το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι παίχτες του Φ.Σ.Α προσπάθησαν στην αρχή με ένα μικρό σερί 6 – 2 να αγχώσουν τους αντιπάλους τους και να φέρουν το ματς στα ίσα, δεν τα κατάφεραν όμως και σε συνδυασμό με την κούραση του οργανωτή και αρχηγού τους Θεοχάρη έμειναν αρκετά πίσω στο σκορ και από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι είχε κριθεί. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της ELPEN να πανηγυρίζει το 1ο ροζ φύλλο της χρονιάς με σκορ 43 – 58.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Μανωλιάδης με 23 πόντους (3/5 3ποντα) αλλά και ο αρχηγός ο Τριανταφυλλής με 9 πόντους αλλά και 5 ασσίστ. Για την ομάδα του Φ.Σ.Α πολύ καλός ήταν ο Θεοχάρης με 12 αλλά και ο Πλακογιαννάκης με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Καλογριάς, Δαβιδέλης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Μανωλιάδης Λυκούργος (Παίχτης ELPEN) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Εντάξει είναι πολύ αρχή ακόμα για να βρούμε τα πατήματα μας, ιδιαίτερα επιθετικά δεν ήμασταν καλοί, γι’αυτό και οι 22 πόντοι στο ημίχρονο. Στο 2ο σοβαρευτήκαμε, ανεβήκαμε επιθετικά, διατηρήσαμε την ίδια καλή άμυνα και πήραμε το παιχνίδι στο τέλος σχετικά εύκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καλή συνέχεια, μια καλή χρονιά χωρίς τραυματισμούς και με υγεία πάνω απ’ όλα και βλέπουμε. Ευχαριστώ.”

Σάμιος Πάνος (Προπονητής Φ.Σ.Α) : ” Ήταν καλύτερη ομάδα η ELPEN. Ήταν πιο δουλεμένη από εμάς. Χάσαμε φυσιολογικά. Μπορέσαμε στην αρχή να κρατηθούμε κοντά στο σκορ. Αρκούσε μετά στο 2ο ημίχρονο ένα 2λεπτο όπου ξέφυγαν πάρα πολύ και τελικά δεν μπορέσαμε ποτέ να το γυρίσουμε. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Ευχαριστώ.”