48 - 29

09/11/2023 20:00 Commercial League D 23/24 1 40'

Φυσικό Αέριο111716448
Sunlight6581029

Στον αγώνα μεταξύ της Φυσικό Αέριο και της Sunlight οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 49-29.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ατομική για να προσαρμοστούν καλύτερα στον αργό ρυθμό του αγώνα.  Οι δύο ομάδες είχαν ένα μουδιασμένο ξεκίνημα καθώς μέχρι τα μισά της περιόδου η καθεμία είχε σημειώσει μόλις 4 πόντους. Στη συνέχεια όμως η πλευρά της Φυσικό Αέριο βρήκε καλύτερες λύσεις στην επίθεση και αποσπάστηκε από τις αντιπάλους της με πέντε πόντους 11-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν εμφανώς ανώτεροι και με καλή κυκλοφορία της μπάλας μπορούσε να είναι πολύ πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους τους οι οποίοι έβλεπαν την διαφορά σε βάρος τους διαρκώς να αυξάνεται. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 22-8. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ο αριθμός των γηπεδούχων κάπως έπεσε, χωρίς όμως να επιτραπεί στους παίκτες της Sunlight να μειώσουν τη διαφορά. Aντιμετώπιζαν προβλήματα μεγάλα αποτελεσματικότητας και έτσι στο ημίχρονο υπολείπονταν 17 πόντους 28-11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να κατεβάσουν τη διαφορά και το πέτυχαν σημειώνοντας δύο κολλητά τρίποντα. Από κει και έπειτα όμως σίγησαν επιθετικά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβεβαιώνουν την κυριαρχία τους στο παιχνίδι και πέτυχαν από πολύ νωρίς να εξασφαλίσουν τη νίκη αφού στη λήξη του δεκαλέπτου προηγούνταν με 44-19.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί οι γηπεδούχοι ήταν πολύ χαλαροι και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα να σημειώσουν σερί 2-6. Στα εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Sunlight να μην μπορούν να βρουν μεγάλο σκορ για να κατεβάσουν τη διαφορά σημαντικά κάτω από τους 20 πόντους.