Φ.Σ.Α.815101346
EY6513933

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στο Παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΦΣΑ και της ΕΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 33.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, αβίαστα λάθη και έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές άρχισαν να λύνονται επιθετικά και βρήκαν ρυθμό, αλλά ο ΦΣΑ έχοντας καλύτερη παραγωγή από assist πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βελτιώνονται αγωνιστικά, με τους γηπεδούχους όμως να αρχίζουν να πιέζουν το τέμπο του αγώνα, να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς, να βρίσκουν εύκολα καλάθια και να διατηρούν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 16 – 9 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η ΕΥ έκλεισε την ζώνη της, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και πίεσε και αυτή για αιφνιδιασμούς και είχε πολλές ευκαιρίες να μειώσει αλλά τελικά οι παίκτες της δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση στις τελικές προσπάθειες τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 23 – 11.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική ημέρα, οι παίκτες του ΦΣΑ να παραμένουν πιο συγκεντρωμένοι, να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώε και μια διαφορά 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάγλος Μ. με 18 και Τσίγκρας Α. με 8, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Νικολόπουλος Κ. με 8 και Καβαρλίγκος Α. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.