53 - 72

18/02/2024 21:30 Elite League 23/24 18 40'

Φ.Σ.Α.141714853
Deree2018142072

Μια μεγάλη και σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του DEREE με 53-72 απέναντι στην ομάδα του Φ.Σ.Α. Έτσι έχει θετικό ρεκόρ 5-2 στην πολύ ανταγωνιστική και ποιοτική ELITE LEAGUE της Commercial League και ελπίζει βάσιμα για κατάκτηση της δεύτερης θέσης, η οποία θα κριθεί στους αγώνες με την ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ. Η έμπειρη ομάδα του Φ.Σ.Α όπως και στον πρώτο γύρο πολέμησε για τη νίκη απέναντι στους πιο αθλητικούς αντιπάλους της, αλλά και πάλι η παρουσία μόνο 8 παικτών είναι δύσκολο να σε οδηγήσουν στη νίκη.

Με πιεστική άμυνα man to man και οι δύο ομάδες επέλεξαν να αμυνθούν σε όλο το παιχνίδι.  Η ομάδα του κολλεγίου με τρομερή ευστοχία από τα 6.75 (4 τρίποντα, τα 3 ο Kastratovic) πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα (14-20), με το Φ.Σ.Α να σκοράρει μέσα από το ζωγραφιστό.

Με τον Κοντόπουλο να πραγματοποιεί εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο με 11 πόντους ο Φ.Σ.Α κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, με το DEERE να μην έχει την ίδια αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια αλλά να σκοράρει κοντά στο καλάθι, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 31-38.

Ο Φ.Σ.Α. συνέχισε να παραμένει κοντά στο σκορ μειώνοντας μάλιστα στους 5 (35-40), με το DEREE να πετυχαίνει δυο μεγάλα τρίποντα που το κράτησαν μπροστά στο σκορ με 45-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Φ.Σ.Α. δεν κατάφερε να συνεχίσει στη ίδια ένταση, το DEREE έχοντας περισσότερες επιλογές έτρεξε ένα 0-10 παίρνοντας διαφορά 17 πόντων(45-62) κλειδώνοντας τη νίκη.

Σαβούρδος, Kastratovic, Ρούμπας και Βασιλείου οι κορυφαίοι του DEREE. Εντυπωσιακός ο Κοντόπουλος με 28 πόντους, Μαυρίκιος και Θεοχάρης ακολούθησαν σε απόδοση.