Φ.Σ.Α.716101346
Frezyderm41214939

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΦΣΑ και της FREZYDERM, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, βασιζόμενες όμως κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, έχοντας χαμηλά ποσοστά, επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις και με το σκορ να είναι 7–2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες όμως να συνεχίζουν να μην έχουν καλά ποσοστά, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες αλλά παρόλα αυτά ο ΦΣΑ να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να κλείνει την περίοδο με σκορ 7–4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες παρουσίαστηκαν νευρικές, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν σε ζώνη 2–3, τους φιλοξενούμενους να συνέχιζουν να βασίζονται σε isos και στατικά μακρινά σουτ, αλλά με τους παίκτες του ΦΣΑ αργά αλλά σταθερά να βελτιώσουν την κίνηση μακριά από την μπάλα, να κάνουν ένα run 7–0 και να ανεβάζουν το προβάδισμα στους 10 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά με το σκορ να είναι 14 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες Frezyderm άργησαν να δείχνουν σημάδια ζωής, βελτιώθηκαν και στις 2 πλευρές του γηπέδου, βρήκαν διαδοχικές λύσεις (τόσο με ασίστ όσο και σκορ) από τον Ψαρρό Γ., με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 4 πόντους, αλλά τελικά το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 23 – 16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι ο ΦΣΑ μπήκε πιο ζεστός και με τρίποντο του Μπάλλα Β. ανέβασε και πάλι το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, με τους αντιπάλους του όμως να αντιδρούν άμεσα και πάλι με πρωταγωνιστή τον  Ψαρρό Γ. μείωσαν εκ νέου σε 2 κατοχές, με τις δύο ομάδες να έχουν λυθεί επιθετικά, να έχουν βελτιώσει τα ποσοστά τους και το σκορ να είναι 29 – 23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις ελεύθερες επιλογές και να πιέζουν περισσότερο για αιφνιδιασμούς, τους παίκτες του ΦΣΑ να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και να διατηρούν προβάδισμα 1–2 κατοχών αλλά και με τους παίκτες της Frezyderm να βελτιώνονται συνεχώς στον αγωνιστικό χώρο και να μειώνουν σε έναν πόντο 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, είχαν καλό spacing και τελικές επιλογές με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με πολύ ενέργεια αμυντικά και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, νευρικές στις τελικές επιλογές τους, μένοντας κοντά στο σκορ, την Frezyderm να ισοφαρίζει και το σκορ να είναι 39 – 36 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητα και διάθεση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά η ομάδα του ΦΣΑ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) κυρίως με πρωταγωνιστές τους Αντώνιο Σ. και Μάγλο Μ., με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και με το σκορ να είναι 44 – 39 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι παίκτες Frezyderm άρχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 44 – 39 με 45” για λήξη και κατοχή για Frezyderm στην οποία οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθος, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των φάουλ, οι παίκτες του ΦΣΑ ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και πήραν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάγλος Μ. με 11 και Θεοχάρης Κ. με 8 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 12 (2) και Βλαχάκης Ι. με 10 πόντους αντίστοιχα.