57 - 77

19/02/2023 15:00 Elite League 22/23 3 40'

Φ.Σ.Α.920131557
Motor Oil2412202177

Στον αγώνα της έκτης αγωνιστικής μεταξύ της ΦΣΑ και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-77.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν επιλέξει άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη ως μέσο απόκρουσης στον ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους και να βρίσκονται μπροστά με 8-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Motor Oil,πατώντας το γκάζι και πετυχαίνοντας αιφνιδιασμούς και τρίποντα αύξησαν τη διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Φ.Σ.Α ήταν εκείνοι αυτοί που θα πρωταγωνίστησαν αφού έχοντας μεγαλύτερη διάθεση σε άμυνα και επίθεση και όντας πιο ψύχραιμοι στις εκτελέσεις τους μείωσαν στο 26-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Motor Oil, με ένα τρίποντο έδειξαν ότι έχουν παλμό και κατάφεραν να μην επιτρέψoυν στους αντίπαλους τους να γίνουν απειλητικοί κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 29-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες φάνηκε ότι ανασυντάχθηκαν, όχι μόνο από άποψη στρατηγικής αλλά και ενέργειας αφού αμφότεροι έβρισκαν σκορ από τους αιφνιδιασμούς. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και έτσι το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 36-43. Στην πορεία όμως οι παίχτες της Motor Oil, έδειξαν ότι είχαn περισσότερες λύσεις και ψυχραιμία στο χειρισμό του αγώνα κάτι το οποίο δεν το έχουν αντίπαλοί τους. Έτσι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήραν σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια (42-56).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι ήταν σε θέση να χειριστούν το παιχνίδι καταφέρνοντας να παίζουν με συγκέντρωση και να προηγούνται με 48-66 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα επόμενα λεπτά η ομάδα που κρατούσε τα ηνία συνέχιζε να δείχνει τη διάθεση της και έτσι κατέκτησε μια εύκολη νίκη.