56 - 41

27/12/2022 22:00 Group A 22/23 7 40'

Φ.Σ.Α.1412161456
OTE Cosmote13422241

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Φ.Σ.Α και της Ote Cosmote, οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-41.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man, για να εξασφαλίσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι οργανωμένες επιθέσεις από τις ομάδες βοηθούσαν στο να μεταβάλλεται το σκορ με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 7-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ οι οποίες οδήγησαν τους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο 10λεπτό με σκορ 14-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο αν και οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ένα σερί 6 μαζεμένων πόντων από τους γηπεδούχους υπήρξε οδηγός για να προηγούνται με 22-15 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι λόγω των βιαστικών επιλογών τους στην εκδήλωση των επιθέσεων τους έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου χρόνου 28-17.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Ote Cosmote, κατάφεραν και εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και ροκάνισαν τη διαφορά στο μισό ευρισκόμενοι πίσω με 33-27 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στην ισοφάριση στους 33 πόντους χάρη σε ένα σερί 7 πόντων. Από αυτό το σημείο όμως και έπειτα οι παίκτες της ΦΣΑ, έπαιξαν κάπως πιο συγκεντρωμένα και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 42-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο γρήγορος ρυθμός επικράτησε  το όποιο ευνόησε τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα η διαφορά άνοιξε και έφτασε σε διψήφια επίπεδα με τους παίκτες της ΦΣΑ, να βρίσκονται μπροστά με σκορ 49-39 μην καταφέρνοντας να πετύχουν κάποιο καλάθι σαν το κρίσιμο σημείο  Στα τελευταία λεπτά η κούραση των παικτών της Cosmote, τους απαγόρευσε να διεκδικήσουν τη νίκη και περιορίστηκαν σε ήττα 15 πόντων.