05/11/2019 21:15 Super League A 19/20 1 40'

Moore1913171362
Frezyderm1115251970

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα της Μούρ Στήβενς Α.Ε. που αγωνίστηκε με 7 παίχτες υποδέχθηκε την ομάδα της Frezyderm. Σε ένα ποιοτικό και αμφίρροπο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική απόδοση στο 3 δεκάλεπτο, όπου πέτυχαν 25 πόντους, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά και τελικά κατέκτησαν την νίκη με σκόρ 62 – 70.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2 – 3. Σε ένα πολύ παραγωγικό 10λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, με πλουραλισμό στην επίθεση και σημαδεύοντας τους ψηλούς πήραν απο την αρχή προβάδισμα στο σκόρ με το δεκάλεπτο να λήγει 19 – 11.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την αμυνά τους σε man to man και έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Με εξαιρετικές άμυνες κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και με τον Μελά να παίρνει μπρός ισοφάρησαν στο πρώτο πεντάλεπτο σε 23 – 23. Σε αυτό το σημείο με τον Χαραλαμπίδη να αναλαμβάνει δράση οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά στο σκόρ και το πρώτο ημίχρονο έληξε 32 – 26.

Στην 3η περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν εξαιρετική απόδοση στην επίθεση με πλούσιο σκόρ και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα αρχικά. Οι φιλοξενούμενοι όμως με 3 συνεχόμενα τρίποντα και ένα buzzer beater του Χαριτόπουλου βρέθηκαν να προηγούνται για πρώτη φορά στο τέλος της περιόδου με σκόρ 49 – 51.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης με τρίποντο του Μελά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά σε πέντε πόντους. Οι γηπεδούχοι με τις δυνάμεις τους να τους εγκαταλείπουν, αφού αγωνίστηκαν με 7 παίχτες δεν κατάφεραν να σταματήσουν την επίθεση των φιλοξενούμενων που έβαλαν 19 πόντους σε αυτή την περίοδο. Η ομάδα της Frezyderm κατάφερε να πάρει το ρόζ φύλλο με σκόρ 62 – 70.

Από τους Γηπεδούχους που δεν υστέρησε κανείς ξεχώρισαν οι Χαραλαμπίδης με 19 και Κοντοπυράκης με 18, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χαριτόπουλος με 24 (1) και Μελάς με 25 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ραχιώτης., Τσόλη.