41 - 67

02/11/2019 16:45 Commercial League A 19/20 1 40'

Techpassion9914941
Chronotechnica Dinosaurs1522151567

Στον αγώνα πρωταθλήματος μεταξύ των ομάδων ΤΕΣΠΑΣΙΟΝ και Dinosaurs που διεξήχθη στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η ομάδα των Dinosaurs επικράτησε της ΤΕΣΠΑΣΙΟΝ με τελικό σκορ 41-67.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΤΕΣΠΑΣΙΟΝ ξεκίνησε να αμύνεται με μια άμυνα ζώνης 3-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην προσπάθεια τους να ανοίξουν τον ρυθμό του αγώνα έπαιξαν man to man άμυνα σε όλο το γήπεδο. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα στην επίθεση τους και το πρώτο 5λεπτο παρόλο τον γρήγορο ρυθμό βρήκε τις ομάδες κοντά στο σκορ με 5-8. Η ομάδα των Dinosaurs συνέχισε όμως την full court press άμυνα της και με 7 συνεχόμενους πόντους του Γιαννούτσου το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκόρ 9-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΕΣΠΑΣΙΟΝ άλλαξε και αυτή την άμυνας της σε man to man από ζώνη ενώ οι Dinosaurs συνέχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο. Η πίεση τους άρχισε σιγά σιγά να αποδίδει και παρόλο που το πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου βρήκε τις ομάδες να είναι ακόμα κοντά με σκορ 15-21, η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους Dinosaurs, οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Γιαννούτσο και Μουρμούρη και επιμέρους σκόρ στο δεύτερο 5λεπτο της περιόδου 3-26, κατάφεραν να ανοίξουν πολύ την διαφορά με σκόρ ημιχρόνου 18-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισσοροπημένο με επιμέρους σκόρ 14-15 και οι ΤΕΣΠΑΣΙΟΝ με τον Κωσταρά πρωταγωνιστή προσπάθησαν για την ανατροπή όμως δυστυχώς το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε τους +20 για τους Dinosaurs (32-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΤΕΣΠΑΣΙΟΝ προσπάθησε να ψαλιδίσει την διαφορά αλλά οι παίκτες της ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα το πρώτο 5λέπτο της περιόδου να βρει τις δυο ομάδες με σκορ 36-58, και το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους Dinosaurs να κερδίζουν με διαφορά +26 (τελικό σκορ 41-67).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Κωστάρας με 11(1) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιαννούτσος με 23 (1) και Μουρμούρης με 16 (1) πόντους αντίστοιχα. Αξιοσημείωτο στατικό για τους φιλοξενούμενους οι 18 assists που έδωσαν.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Εφραιμίδης