58 - 47

30/10/2019 21:30 Commercial League B 19/20 1 40'

Μαυρογένης181320758
betshop.gr171410647

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας Μαυρογένης και της BetShop οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η ομάδα Μαυρογένης ξεκίνησε με άμυνα man to man, ενώ η Betshop έπαιξε άμυνα ζώνης 2 – 3. Στην επίθεση και οι δύο ομάδες πήγαν σε σετ επιθέσεις και είχαν χαμηλά ποσοστά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τρίποντο του Κασαπάκη αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερι 0 -5 διαμορφώνοντας το σκόρ σε 6 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες βελτίωσαν τα ποσοστά τους με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με σκορ 18 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με την ομάδα Μαυρογένης να γύριζει την άμυνα της σε ζώνης, που προβλημάτισε τους αντιπάλους της και έτσι διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ. Το 1ο πεντάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 29 – 21. Σε αυτό το σημείο η ομάδα της Βetshop «πάτησε γκάζι» με τους Γερακανάκη και Κωνσταντινίδη και με ένα σερι 2 – 10 το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 31 – 31.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα Μαυρογένης ξεκίνησε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, και οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη. Με τον Αρσένη πρωταγωνιστή που μοίρασε συνολικά 8 assists, οι γηπεδούχοι έτρεξαν στον αιφνιδιασμό,και με ενα σερι 14 – 4  ανέβασαν  το σκορ σε 45- 35 στο πρώτο πεντάλεπτο του β΄ημιχρόνου. Στη συνέχεια της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 51 – 41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης. Στην επίθεση, στο λιγότερο παραγωγικό δεκάλεπτο του αγώνα (επιμέρους σκορ 7 – 6), ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης. Ο αγώνας τελείωσε με την ομάδα Μαυρογένης να παίρνει το ροζ φύλλο.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης με 33 (3), Μποτόζης με 12 και Αρσένης 2 (8 assist) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κωνσταντινίδης με 17 (1) και Καραγιαννίδης με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Σπυρχώτλος, Δαλέκος