11/11/2019 19:30 Shipping League 19/20 2 40'

Pioneer151691353
Eurobulk1110141146

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στον αγώνα της 2ης Αγωνιστικής η ομάδα της Pioneer Marine Hellas υποδέχτηκε την ομάδα της Eurobulk LTD. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή προβάδισμα και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μέχρι και με 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, που πέτυχαν 27 από τους 46 πόντους τους με 9 τρίποντα, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και διεκδίκησαν τη νίκη στα ίσια, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη. Το τελικό σκόρ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 53-46.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν man to man και οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2-1-2. Οι δύο ομάδες πήγαν σε οργανωμένες επιθέσεις και οι φιλοξενούμενοι με 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου πεντάλεπτου με σκόρ 6-9. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα σερι 9-0, σκοράροντας πόντους στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο του Καρακωνσταντή προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με σκόρ 15-11.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα 21-18 στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, ενώ στο υπόλοιπο της περιόδου εκμεταλλεύτηκαν τον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού και ανέβασαν την διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 31-21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τους Μεϊντάνη και Πίττα Ν. να σκοράρουν, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς μειώνοντας την διαφορά και η τρίτη περίοδος έληξε με σκόρ 40-35.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Πίττα έβαλαν φωτιά στο ματς μειώνοντας σε 40-38. Οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης και με διαδοχικές άμυνες που οδήγησαν σε επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, ξέφυγαν ξανά με 5 πόντους, στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου με σκόρ 45-40. Με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά ο Μεϊντάνης με τρίποντο μείωσε σε 46-43 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με καλάθι και φάουλ του Κόκαλη και με 3 λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού το σκόρ έγινε 48-43. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά με τρίποντο σε 48-46 αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν άλλο καλάθι. Οι γηπεδούχοι με τους Κοντομίχη και Ξενάκη να διαμορφώνουν το τελικό 53-46 πήραν την πρώτη τους νίκη για την φετινή σεζόν.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ξενάκης με 21 και Κοντομίχης με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πίττας Ν. με 17 (3) και Μεϊντάνης με 16 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης , Χατζόπουλος