13/11/2019 22:00 Commercial League B 19/20 2 40'

betshop.gr1520171062
ThinkDigital1718142473

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Για την δεύτερη αγωνιστική του B’ ομίλου της Commercial League B, η ομάδα της Βetshop.gr υποδέχθηκε την ομάδα της ThinkDigital Group. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος της τρίτης περιόδου και με μεγάλη ανατροπή κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη φετινή τους νίκη, με τον Μαυρίκιο και τον Μαντά να πετυχαίνουν τους 49 από τους 73 πόντους της ομάδας τους. Τελικό σκόρ 62-73.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Σε ένα ισορροπημένο πρώτο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι, που πήραν σκόρ κυρίως απο τον Μαυρίκιο προηγήθηκαν με 7-10. Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε σιγά-σιγά να ανεβαίνει και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκόρ με 2 τρίποντα του Σκουμπούτη, που πέτυχε συνολικά 5. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η ThinkDigital Group ήταν μπροστά με σκόρ 15-17.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και καμία απο τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να προσπεράσει στο σκόρ. Οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη βοήθεια από τον Κωνσταντινίδη που έδωσε πολλές assist και καθάρισε τα ριμπάουντ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκόρ 35-35, έχοντας ευστοχήσει σε 6 τρίποντα!

Στην 3η περίοδο οι εικόνα του αγώνα άρχισε να αλλάζει και οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 8 πόντους στο πρώτο μισό της περιόδου με σκόρ 47-39. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά αλλά δεν κατάφεραν να προηγηθούν και η περίοδος τελείωσε με σκόρ 52-49.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν πεί την τελευταία τους κουβέντα, ανέβασαν τον ρυθμό τους και με τον Μαντά να μοιάζει ασταμάτητος, έκαναν την μεγάλη ανατροπή παίρνοντας προβάδισμα 59-60 στα μέσα της περιόδου. Με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη και με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν την άμυνα τους σε ζώνη, η ThinkDigital Group μπόρεσε να πετύχει μόνο 3 πόντους στο υπόλοιπου του μάτς και ηττήθηκε με σκόρ 62-73.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκουμπούτης με 18 (5), Κωνσταντινίδης με 17 (1) και Καραγιαννίδης με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος με 25 (2) και Μαντάς με 24 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Ρηγόπουλος.