14/11/2019 20:40 Commercial League B 19/20 2 40'

Ogilvy96131745
Oracle1810161155

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Για την δεύτερη αγωνιστική του A’ ομίλου της Commercial League B η ομάδα της OGILVY υποδέχτηκε την ομάδα της ORACLE. Oι φιλοξενούμενοι, που είχαν τον Λιουδάκη (29 πόντοι με 5 τρίποντα) σε εξαιρετική μέρα πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη με σκόρ 45-55.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης. Στην επίθεση ο ρυθμός ήταν αργός και το πρώτο 5λεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ 6-7. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν μόλις 3 πόντους και οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική απόδοση,ευστόχησαν σε 3 τρίποντα, άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Η περίοδος έληξε με σκόρ 9-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν μικρή παραγωγή πόντων και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 15-28.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά διψήφιο προβάδισμα και η περίοδος έληξε με σκόρ 28-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα γυρίζοντας την άμυνα τους σε man to man press. Η πιεστική άμυνα απέδωσε. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0, με πόντους του Αποστολάκη, στα μέσα της περιόδου και μείωσαν το σκόρ σε 35-44. Οι φιλοξενούμενοι μόλις ξεπέρασαν το αρχικό σόκ,κατάφεραν να διασπάσουν το press και πετυχαίνοντας 11 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με σκόρ 45-55.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αποστολάκης με 20 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους ο Λιουδάκης με 29 (5) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής, Δαλέκος