27/11/2019 20:00 Shipping League 19/20 4 40'

EastMed16451843
Enesel2135929

Γήπεδο Άνω Γλυφάδας
Epaminonda 30, Glifada 166 74, Greece

Τη 3η νίκη της σε ισάριθμα ματς πέτυχε η ομάδα της EASTMED δείχνοντας και είναι μια από τις φετινές διεκδικήτριες του τίτλου!  Και πως όχι άλλωστε όταν η νίκη ήρθε επί ενός αντιπάλου όπως η ENESEL που είχε ρεκόρ 2-1 πριν το μεταξύ τους αγώνα και είχε δείξει αξιόλογο πρόσωπο σε όλα τα ματς.

Η EASTMED μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση. Με το Χρυσάγη να είναι ασταμάτητος και να έχει 4/4 δίποντα και την άμυνα τους να οδηγεί τον αντίπαλο σε απανωτά λάθη η ομάδα του Κρυπωτού έκανε ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο με το 16-2 να μιλάει από μόνο του! Η ENESEL ήταν τρομερά άστοχη από την περιφέρεια, ενώ και η άμυνα ζώνης της είχε προβλήματα απέναντι στην περιφέρεια των γηπεδούχων.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην 2η περίοδο. Ο Δρίζος για την ENESEL έκανε ένα φανταστικό 2ο δεκάλεπτο, η 2η πεντάδα της EASTMED απόντος των Χρυσάγη, Ασκούνη και Καλάκο χώλαινε στην περιφέρεια, η άμυνα της ENESEL έσφιξε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τρέξουνε ένα 0-7 μετατρέποντας το 20-8 στο 20-15 του ημιχρόνου.

Νευρικές ήταν και οι δύο ομάδες στην επανάληψη, με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι ιδιαίτερα κακό για τις επιθέσεις τους. Το επιμέρους 5-5 επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το 25-20 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο.

Εκεί μίλησε και πάλι η κλάση του Χρυσάγη, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους με 2 τρίποντα στο διάστημα αυτό κάνοντας στην ουσία τη διαφορά σε ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό σκορ. Η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε να κάνει τη δουλειά της, οι φιλοξενούμενοι είχαν τρομερή αστοχία από την περιφέρεια και δεν κατάφεραν να περιορίσουν το Χρυσάγη και έτσι το τελικό 43-29 ήρθε δίκαια και φυσιολογικά.

MVP του αγώνα ο Χρυσάγης με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ξεχώρισαν και οι Οικονομίδης, Ασκούνης και Χρήστου. Οι Λύκος, Δρίζος και Χρήστου Χρήστος οι καλύτεροι για την ENESEL  που είχε την ατυχία να έχει το Τσιάτσιο σε κακή επιθετική βραδιά.

Διαιτητές : Σιμας Φ, Μακρης Γ. .

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ασκούνης Αθανάσιος  (Παίκτης EASTMED) :

” Ξεκινήσαμε καλά.  Είχαμε ένα κακό διάστημα. Σφίξαμε την άμυνα και όλα καλά.  Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες.

Λύκος Νίκος (Παίκτης ENESEL) :

Ένα δυνατό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες. Ξεκινήσαμε δύσκολα. Προσπαθήσαμε να το γυρίσουμε το ματς. Δεν τα καταφέραμε. Πάμε για το επόμενο.